1. Samenvatting
“18-8 roestvast staal” is de algemene naam voor een familie van austenitische roestvaste staalsoorten die gekenmerkt worden door grofweg 18% chroom En 8% nikkel (vandaar “18-8”).
Het bekendste lid is Type 304 (Ons S30400 / IN 1.4301). 18-8 legeringen zijn de werkpaarden van de roestvrije technologie omdat ze een brede corrosieweerstand combineren, uitstekende vervormbaarheid, Hoge taaiheid, en eenvoudige fabricage.
Dat zijn ze niet, Echter, de beste keuze voor agressieve chlorideomgevingen of kruiptoepassingen bij hoge temperaturen – in die gevallen legeringen met toegevoegd molybdeen, gestabiliseerde of duplex microstructuren, of legeringen op nikkelbasis verdienen de voorkeur.
2. Wat “18-8” betekent: definitie en reikwijdte
“18-8” is informeel, historische descriptor die aanduidt roestvrij staal met ongeveer 18 gew.% chroom En 8 gew.% nikkel—de klassieke austenitische roestvrije samenstelling geïntroduceerd in het begin van de 20e eeuw.
Meestal verwijst het naar de 300-serie austenitisch familie: voornamelijk Type 304 en zijn varianten (304L, 304H), plus gerelateerde gestabiliseerde cijfers (bijv., 321, 347) die de 18-20% Cr delen / 8–10% Ni-basis, maar voeg titanium of niobium toe om de carbideprecipitatie onder controle te houden.
Belangrijkste punten:
- “18-8” is een praktische afkorting: geef het exacte cijfer op (bijv., 304, 304L, 321) bij aanbestedingen.
- De austenitische microstructuur wordt gestabiliseerd door Ni; Cr biedt passiviteit en weerstand tegen oxidatie.

3. Typische kwaliteiten en normen
Algemeen commercieel gebruikt 18-8 varianten omvatten:
- Type 304 (Ons S30400 / IN 1.4301) – standaard 18-8 roestvrij; algemeen doel.
- Type 304L (S30403 / 1.4306) — koolstofarme variant (≤0,03% c) om sensibilisatie tijdens het lassen te verminderen.
- Type 304H (S30409 / 1.4307) — hogere koolstof (≈0,04–0,10%) voor verbeterde sterkte bij verhoogde temperaturen.
- Type 321 (S32100 / 1.4541) — Ti-gestabiliseerd voor betere weerstand tegen intergranulaire corrosie na blootstelling in het bereik van 450–850 °C.
- Type 347 (S34700 / 1.4550) — Nb-gestabiliseerd equivalent aan 321.
Normen die betrekking hebben op deze kwaliteiten omvatten ASTM A240 / A240M (bord, laken), ASTM A276 (balken), ASME/ASME II, en EN/ISO-equivalenten. Verwijs in de specificaties altijd naar de exacte norm en het UNS/EN-nummer.
4. Chemische samenstelling van 18-8 roestvrij staal
| Element | Typisch bereik (typisch 304 familie) | Primaire rol |
| Chroom (Cr) | ~17,5 – 19.5 gew.% | Vormt een passieve Cr₂O₃-film – de belangrijkste bijdrager aan corrosieweerstand |
| Nikkel (In) | ~8,0 – 10.5 gew.% | Austenietstabilisator; verbetert de taaiheid, ductiliteit en fabricage |
| Koolstof (C) | ≤ 0.08 gew.% (304); ≤0,03 gew.% (304L) | Verhoogt de sterkte, maar een hoge C veroorzaakt carbideprecipitatie (sensibilisatie) |
| Mangaan (Mn) | ≤ 2.0 gew.% typisch | Helpt deoxidatie en enige austenietstabilisatie |
Silicium (En) |
≤ ~1,0 gew.% | Deoxidizer; klein effect op hoog-T-gedrag |
| Fosfor (P), Zwavel (S) | Laag (spoor) | Minimaal gehouden om de taaiheid en corrosieweerstand te behouden |
| Titanium (Van) / Niobium (NB) | Toevoegingen binnen 321 / 347 | Koolstofstabilisatoren; bind C vast om neerslag van Cr-carbide te voorkomen |
| Molybdeen (ma) | gebruikelijk 0 in klassiek 18-8 (aanwezig in 316) | Verbetert de weerstand tegen putjes – afwezig in gewoon materiaal 18-8, de weerstand tegen putjes is dus beperkt |
5. Mechanische eigenschappen van 18-8 roestvrij staal
De onderstaande tabel geeft representatieve mechanische eigenschappen voor typische 18-8 austenitische roestvaste staalsoorten (bijv., Type 304 familie) in de oplossing-gegloeid / gegloeide toestand.
| Eigendom | Representatieve waarde (gegloeid 18-8 / Type 304 familie) | Praktische opmerkingen & effecten van koudwerk |
| 0.2% gecompenseerde vloeigrens (RP0.2) | ~ 205 MPa (≈ 30 ksi) typisch; bereik ~190 – 260 MPa | Gegloeid 304 typisch ~ 205 MPa. Koud werken (rollend, tekening) verhoogt de opbrengst geleidelijk (kan overtreffen 400–800 MPA voor zware vervorming). |
| Treksterkte (RM, UTS) | ~515 – 720 MPa (typisch ~ 520–620 MPa) | UTS neemt toe bij koud werk; zwaar koudbewerkt materiaal kan benaderen of overschrijden 900 MPa in extreme gevallen. |
| Rek bij pauze (A, %) | ~40 – 60 % (op standaard proefmonster) | Hoge ductiliteit in gegloeide toestand. De rek neemt af naarmate de koude vervorming en de hardheid toenemen (kan hieronder vallen 20% voor zwaar bewerkt materiaal). |
Hardheid (Rockwell / Brinell) |
~70 – 95 HRB (ca.. ~120 – 220 HB) | Typische gegloeide HRB ~70–95. Koud werken verhoogt de hardheid aanzienlijk (door het werk geharde plaat kan HRB overschrijden 100 / HB 250+). |
| Elasticiteitsmodulus, E | ≈ 193 – 200 GPa | Gebruik ≈ 193 GPa voor structurele/stijfheidsberekeningen; E is in wezen ongevoelig voor koud werk vergeleken met kracht. |
| Afschuifmodulus, G | ≈ 75 – 80 GPa | Gebruik ~77 GPa voor torsieberekeningen. |
| Poisson-ratio, N | ≈ 0.28 – 0.30 | Gebruik 0.29 als een handige ontwerpwaarde. |
Vermoeidheid (S-N) - typisch uithoudingsvermogen |
Sterk afhankelijk van de oppervlakteafwerking, gemiddelde stress en defecten; grove begeleiding: uithoudingsvermogen ≈ 0.3–0,5 × Rm voor soepel, gepolijste exemplaren | In echte componenten wordt de levensduur van vermoeiing bepaald door lassen, oppervlakteconditie en restspanning. Gebruik componenttesten of S-N-curven van leveranciers voor het ontwerp. |
| Charpy-impact (CVN) | Goede taaiheid—typische CVN bij kamertemperatuur >> 20–30 J voor de meeste gegloeide productvormen | Austenitisch 18-8 behoudt taaiheid bij lage temperaturen; specificeer CVN-waarden als breukkritische service of service bij lage temperaturen vereist is. |
6. Fysiek & Thermische eigenschappen
- Dikte: ≈ 7.9 g·cm⁻³.
- Elasticiteitsmodulus (E): ≈ 193–200 GPa.
- Thermische geleidbaarheid: relatief laag voor een metaal, ≈ 14–16 W·m⁻¹·K⁻¹ bij 100 °C (valt met de temperatuur).
- Coëfficiënt van thermische uitzetting: ≈ 16–17×10⁻⁶ K⁻¹ (20–100 ° C) — hoger dan koolstofstaal, belangrijk voor het ontwerp van thermische verbindingen.
- Smeltbereik: Solidus ~ 1375–1400 ° C, vloeistof ~ 1400–1450 °C (samenstelling afhankelijk).
- Magnetisch gedrag: in essentie niet-magnetisch in gegloeide toestand; koud werk of vorming van martensiet veroorzaakt mild ferromagnetisme.
Temperatuurservicelimieten: continu gebruik tot ~400–800 °C is mogelijk afhankelijk van legering en omgeving; pas op voor de sensibiliseringszone (~425–850 °C) en carbonisatie/oxidatie bij hoge temperaturen.
Voor aanhoudende hoge T-sterkte overweeg 304H, 309, 310 of andere legeringen voor hoge temperaturen.
7. Corrosiegedrag — sterke punten en beperkingen
Sterke punten
- Goede algemene corrosieweerstand in oxiderende atmosferen en veel chemicaliën (zuren/basen) bij omgevingstemperaturen.
De passieve Cr₂O₃-film biedt een brede toepasbaarheid in voedsel, architecturale en vele procesomgevingen. - Goede hygiëne en reinigbaarheid, daarom 18-8 wordt veel gebruikt in voedsel, drank en medische apparatuur.
Beperkingen
- Put- en spleetcorrosie in chloriden: zonder Mo, 18-8 is gevoelig voor plaatselijke aanvallen in chloridehoudende media (zeewater, pekel) vooral bij hoge temperaturen of in spleten.
Als er chloriden aanwezig zijn, Type 316 (met Mo) of duplexlegeringen worden vaak gekozen. - Spanningscorrosiescheuren (SCC): austenitisch 18-8 staalsoorten zijn gevoelig voor door chloride geïnduceerde SCC onder trekspanning en verhoogde temperatuur; vermijd combinatie van trekspanning + chloriden + temperatuur.
- Intergranulaire corrosie (sensibilisatie): treedt op na blootstelling aan 425–850 ° C, tenzij bij lage C (304L) of gestabiliseerde cijfers (321/347) worden gebruikt.
- Galvanische corrosie: wanneer gekoppeld aan edelere legeringen, 18-8 kan fungeren als anode in bepaalde elektrolyten - ontwerp om ongelijksoortig metaalcontact te voorkomen of om isolatie te bieden.
Praktische selectieregel: Voor algemeen gebruik waarbij chloriden of sterk reducerende omstandigheden voorkomen, evalueren 316 (ma), super-austenitiek, dubbelzijdig of nikkel legeringen.
8. Fabricage: vormen, bewerking, lassen en verbinden

Vormen
- Uitstekende vormbaarheid in gegloeide toestand vanwege de hoge ductiliteit. Gebruik het juiste gereedschap om rekening te houden met terugvering (hoger dan zacht staal) en het sterke werkverhardende gedrag.
- Diepe tekening & spinning zijn gebruikelijk bij kookgerei en dunwandige vaten.
Bewerking
- Berucht “gomachtig” vergeleken met koolstofstaal; Austenitisch roestvast staal hardt uit tijdens de snede, waardoor de slijtage van het gereedschap toeneemt. Beste praktijk:
-
- Gebruik stevig gereedschap, hardmetalen gereedschappen met positieve hark.
- Gebruik gematigde snijsnelheden, hoge voeding voor voorbewerken, en overvloedige koelvloeistof om snijkantsopbouw en hitte te voorkomen.
- Gebruik scherpe randen en spaanbrekers.
Lassen & meedoen
- Uitstekende lasbaarheid volgens gemeenschappelijke methoden (GTAW, GMAW, SMAW, FCAW). Belangrijkste punten:
-
- Gebruik koolstofarm (304L) voor gelaste samenstellingen waarbij sensibilisatie na het lassen een probleem is.
- Gebruik geschikte vulmetalen (bijv., 308L/308 RVS vulmiddel voor 304 basismetaal) om de chemie te matchen en heetscheuren te voorkomen.
- Controle van de warmte-inbreng & tussentemperatuur; overmatige hitte vergroot de gevoelige zone.
- Oplossing uitgloeien na het lassen (1050–1100 ° C) gevolgd door een snelle afschrikking kan de corrosieweerstand waar praktisch mogelijk herstellen; vaak niet haalbaar voor geassembleerde constructies.
Als alternatief, gebruik lage C- of gestabiliseerde kwaliteiten om de noodzaak van PWHT te vermijden. - Pas op voor scheurvorming door stolling bij sommige lasconfiguraties; volg gekwalificeerde WPS en vooraf gekwalificeerde procedures.
Andere deelname
- Het solderen, solderen, lijmverbinding worden gebruikt met de juiste vloeimiddelen en oppervlaktevoorbereidingen. Bij lijmverbindingen is vaak oppervlakteactivering vereist (vlam, plasma, chemisch etsen).
9. Warmtebehandeling & thermische verwerking
- Niet uithardbaar door afschrikken & woedeaanval (austenitisch 18-8 vormt geen martensiet door warmtebehandeling zoals koolstofstaal).
- Oplossing gloeien: typisch bij 1010–1120 °C gevolgd door een snelle blussing (water) om carbiden op te lossen en de corrosieweerstand en ductiliteit te herstellen. Indien mogelijk gebruikt na lassen/zwaar koud werk.
- Stressverlichting gloeien: beperkt voordeel; indien uitgevoerd, vermijd temperaturen in het sensibiliseringsbereik, tenzij gevolgd door oplossingsgloeien.
- Veroudering: langdurige blootstelling aan 475 °C (475 °C verbrossing) in sommige ijzer-nikkel-chroomlegeringen kan het materiaal bros worden - niet typisch voor 304, maar wees voorzichtig bij langdurige blootstelling.
10. Oppervlakteafwerking, passiveren en reinigen
- Mechanische afwerkingen: 2B, BA, Nr.1, Nr.4 (geborsteld) enz. Selecteer afwerking voor toepassing: gepolijst voor sanitair, mat voor architectonisch.
- Beitsen & passivatie: chemisch beitsen verwijdert hittetint en ingebed ijzer; passivatie (salpeterzuur- of citroenzuurbehandelingen) herstelt en versterkt de passieve film – cruciaal na lassen of fabricage.
Passivering met citroenzuur krijgt steeds meer de voorkeur vanwege veiligheids- en milieuredenen. - Elektrolytisch polijsten: vermindert de oppervlakteruwheid en verbetert de corrosieweerstand (nuttig in de farmaceutische/voedingsindustrie).
- Schoonmaak: vermijd gechloreerde schoonmaakmiddelen; geef de voorkeur aan milde alkalische reinigingsmiddelen of detergenten, gevolgd door spoelen met drinkwater. Voor kritisch sanitair gebruik, het reinigingsregime valideren.
11. Typische toepassingen van 18-8 roestvrij staal

- Foodservice en verwerkingsapparatuur: zinkt, transportbanden, tanks — hygiënisch, gemakkelijk schoon te maken.
- Architecturale oppervlakken en bekleding: duurzaam, corrosiebestendige afwerkingen.
- Huishoudelijke goederen: bestek, kookgerei, panelen van apparaten.
- Chemische procesapparatuur (milde diensten): leidingen, kleppen voor chloridevrije omgevingen.
- Bevestigingsmiddelen, veren (wanneer koud bewerkt), instrumentatie: gebruik van werkverharding voor mechanische functie.
- Medische apparaten en implantaten (selecteer cijfers, gecontroleerde productie): vanwege biocompatibiliteit en steriliseerbaarheid (maar niet allemaal 18-8 varianten zijn van medische kwaliteit).
12. Vergelijking met verwante legeringen
| Eigendom / Aspect | 18-8 Roestvrij staal (Type 304 familie) | Type 316 (18-10 + ma) | Gestabiliseerd 18-8 (321 / 347) | Dubbelzijdig 2205 |
| Compositie hoogtepunten | ~ 18% Cr, ~8–10% binnen | ~17–18% Cr, ~10–14% Ni, 2–3% mo | 18–20% Cr, ~8–10% binnen + Van (321) of NB (347) | ~22% Cr, ~5–6% Ni, ~3% ma, N |
| Legering familie | Austenitisch roestvrij staal | Austenitisch roestvrij staal | Austenitisch roestvrij staal (gestabiliseerd) | Duplex roestvrij staal (austeniet + ferriet) |
| weerstand tegen putjes (familielid) | Gematigd | Verbeterd versus 304 (Mo-verbeterd) | Vergelijkbaar met 304 | Hoog (aanzienlijk beter dan 304/316) |
| Weerstand tegen chloride SCC | Beperkt in omgevingen met hete chloriden | Beter dan 304, maar SCC is nog steeds mogelijk | Vergelijkbaar met 304 (stabilisatie beïnvloedt lassen, niet SCC) | Uitstekend — sterke weerstand tegen chloride-SCC |
| Typisch 0.2% vloeigrens (gegloeid) | ~190–260 MPa | ~ 185–260 MPa | ~190–260 MPa | ~400–500 MPa |
Typische treksterkte (gegloeid) |
~ 515–720 MPa | ~515–700 MPa | ~515–700 MPa | ~620–880 MPa |
| Ductiliteit / verlenging | Uitstekend (≈40–60%) | Uitstekend (vergelijkbaar met 304) | Uitstekend | Matig-goed (lager dan austenitische kwaliteiten) |
| Taaiheid bij lage temperaturen | Uitstekend, behoudt taaiheid tot cryogene bereik | Uitstekend | Uitstekend | Goed, maar inferieur aan volledig austenitische staalsoorten |
| Stabiliteit bij hoge temperaturen | Gematigd; 304H heeft de voorkeur voor verhoogde temperaturen | Gematigd; 316H beschikbaar | Uitstekende weerstand tegen sensibilisering | Beperkt voor langdurige kruipservice |
| Lasbaarheid | Uitstekend; laag risico met 304L | Uitstekend; 316L vaak gebruikt | Zeer goed voor lasverbindingen | Goed, maar vereist gecontroleerde procedures |
Vervormbaarheid |
Uitstekend dieptrekken en koudvervormen | Erg goed | Erg goed | Eerlijk; hogere sterkte veroorzaakt terugvering |
| Magnetisch gedrag | Niet-magnetisch (gegloeid) | Niet-magnetisch (gegloeid) | Niet-magnetisch (gegloeid) | Gedeeltelijk magnetisch |
| Typische toepassingen | Voedselapparatuur, architectonisch, drukvaten, leidingen | Maritieme hardware, chemische verwerking, warmtewisselaars | Vliegtuigen, uitlaatsystemen, gelaste drukdelen | Offshore, ontzetting, olie & gas, chemische fabrieken |
| Relatieve materiaalkosten | Low -matig | Matig - Hoog | Gematigd | Hoog |
13. Conclusie
18-8 roestvrij staal vertegenwoordigt een van de meest evenwichtige en algemeen aanvaarde materiaalsystemen in de moderne techniek.
Door ongeveer te combineren 18% chroom en 8% nikkel, het bereikt een stabiele austenitische microstructuur die een uitzonderlijke combinatie van corrosieweerstand oplevert, mechanische betrouwbaarheid, vervormbaarheid, en lasbaarheid.
Deze kenmerken verklaren de al lang bestaande dominantie in de voedselverwerking, chemische apparatuur, architecturale structuren, drukvaten, en algemene industriële toepassingen.
Veelgestelde vragen
Wat betekent "18-8" in roestvrij staal?
“18-8” verwijst naar de nominale chemische samenstelling van ongeveer 18% chroom en 8% nikkel.
Deze samenstelling stabiliseert een austenitische structuur, het bieden van corrosiebestendigheid, ductiliteit, en niet-magnetisch gedrag in de gegloeide toestand.
Is 18-8 roestvrij staal hetzelfde als Type 304?
Type 304 is het meest voorkomende gestandaardiseerde cijfer binnen de 18-8 familie.
Terwijl ‘18-8’ een algemene term in de sector is, Type 304 (en zijn varianten zoals 304L en 304H) vertegenwoordigt een nauwkeurig gedefinieerde specificatie volgens internationale normen.
Is 18-8 roestvrij staal magnetisch?
In de oplossing-gegloeide toestand, 18-8 roestvrij staal is in wezen niet-magnetisch. Echter, koud bewerken kan een gedeeltelijke martensitische transformatie veroorzaken, wat resulteert in een lichte magnetische respons.
Wat zijn de belangrijkste voordelen van 18-8 roestvrij staal boven duplex roestvrij staal?
18-8 roestvrij staal biedt superieure vervormbaarheid, gemakkelijker lassen, betere taaiheid bij lage temperaturen, en lagere materiaal- en fabricagekosten.
Duplex roestvast staal biedt een hogere sterkte en verbeterde chloridebestendigheid, maar is veeleisender om te verwerken.



