1. Bevezetés
A tolózár egy lineáris, be-/kikapcsoló szelep, amelyet úgy terveztek, hogy teljesen kinyitja vagy teljesen lezárja a folyadék áramlását a csővezetéken keresztül.
Tolókaput alkalmaz (vagy ék) amely az áramlási útvonalra merőlegesen mozog, minimális akadályt kínál teljesen nyitott állapotban és szoros tömítést zárva.
Ellentétben a fojtószelepekkel, A tolózárak nem áramlásszabályozásra, hanem szigetelési célokra szolgálnak.
Történelmi fejlődés és evolúció
A tolózárak az 1800-as évek korai gőzalkalmazásaira vezethetők vissza.
Ahogy az ipari rendszerek bonyolultabbá és méretesebbé váltak, a tolózárak fejlődtek – az öntöttvas testektől és kézzel készített ékektől a nagy teljesítményű ötvözet kialakításokig, precíziósan megmunkált ülésekkel.
A modern gyártás és anyagtudomány lehetővé tette az extrém nyomásoknak ellenálló szelepeket (> 250 bár) és a hőmérséklet (-196°C és 600°C között), igényes olajat szolgálva & gáz, hatalom, és kémiai folyamatok.
2. Mi az a tolózár?
A kapu szelep egy teljes furatú elzárószelep, amely fém kaput használ (vagy ék) a folyadékáramlás blokkolására.
Teljesen nyitott helyzetben, a kapu teljesen kihúzódik az áramlási útból, a csővezeték furatával megegyező átmérőjű járat létrehozása.

Ez az „egyenes” konfiguráció minimalizálja az áramlási ellenállást és a nyomásveszteséget, A tolózárak ideálisak olyan alkalmazásokhoz, ahol a maximális áramlási kapacitás és a minimális ΔP kritikus.
A tolózárakat DN méretben gyártják 10 (¾”) DN-nek 2000 (80″) és osztálytól kezdve nyomásosztályok 125 (≈ 19 bár) óráig 2500 (≈ 413 bár).
Kulcs attribútumok:
- Csak be-/kikapcsolt szolgáltatás: Nem gázszabályozásra szolgál; részleges ütések üléseróziót okozhatnak.
- Kétirányú leválasztás: Egyformán szoros tömítést biztosít, akár az áramlás irányában, akár lefelé folyik.
- Vizuális helyzetjelzés: Emelkedő szár és operációs rendszer&Az Y kialakítás lehetővé teszi a kezelő számára, hogy egy pillantással lássa, hogy a szelep nyitva van-e vagy zárva.
Működési alapelv
Kapu-ülés mechanika
A tolózár működése a kapu és a szeleptesten belüli ülések közötti kölcsönhatáson alapul.
Amikor a szelep zárva van, a kapu leereszkedik és ráül két tömítőfelületre (ülések) a szeleptestben.
Ék típusú kapukban, a kapu kúpos alakja lefelé haladva szorosan az ülésekhez kényszeríti, pecsét létrehozása.

A párhuzamos típusú kapuk a folyadék nyomására vagy külső erőre támaszkodnak, hogy a kaput az ülésekhez nyomják.
Amikor a szelep nyitva van, a kaput kiemelik az áramlási útból, lehetővé teszi, hogy a folyadék minimális akadályozással áthaladjon a szelepen.
Áramlásszabályozási jellemzők
Teljesen nyitott helyzetben, a tolózárak egyenes áramlási utat kínálnak, ami nagyon alacsony nyomásesést eredményez.
Ez ideálissá teszi őket olyan alkalmazásokhoz, ahol döntő fontosságú a magas áramlási sebesség minimális energiaveszteség melletti fenntartása, mint például a nagy távolságú csővezetékekben.
Viszont, a tolózárak nem alkalmasak fojtó alkalmazásokra.
Részlegesen nyitva, a kapu szűk átjárót hoz létre a folyadék számára, ami nagy sebességű áramlást okozhat, turbulencia, valamint a kapu és az ülések túlzott kopása.
Ez zajhoz vezethet, rezgés, és a szelepek rövidebb élettartama. Ennek eredményeként, A tolózárakat elsősorban ki-be kapcsolásra használják, nem pedig az áramlási sebesség folyamatos szabályozására.
3. Tolózár tervezése és kivitelezése
A tolózár megbízhatósága és hosszú élettartama az alkatrészek aprólékos tervezésétől függ, megfontolt anyagválasztás, és a megfelelő végcsatlakozási módszerek.
Kulcsfontosságú komponensek
| Összetevő | Funkció & Jellemzők |
| Test | Belső alkatrészeket tartalmaz, és fenntartja a vezetéknyomást. Általában öntött vagy kovácsolt; A test falvastagsága követi az ASME B16.34 szabványt, hogy ellenálljon az osztálynak 2500 (≈ 413 bár). |
| Motorháztető | Lefedi és tömíti a testkamrát. A motorháztető és a karosszéria csatlakozása csavarozható, csavarmenetes, vagy hegesztett. Hozzáférést biztosít a karbantartáshoz. |
| Kapu (Lemez) | A mozgó akadály. A kivitelek tömör éket tartalmaznak, rugalmas ék (axiális vágások a hőtágulás elnyelésére), és hasított éket (két független fél az önbeállításhoz). |
| Ülések | Precíziósan megmunkált felületek, amelyeken a kapu tömít. Lehet integrált (fém-fém) vagy cserélhető puha gyűrűk (PTFE, nikkel). |
| Szár | Mozgást továbbítja az aktuátortól a kapuig. Általában 20 MnV6 vagy rozsdamentes acél a korrózióállóság érdekében. Szálszabványok (PÉLDÁUL., Acme vagy trapéz alakú) zökkenőmentes utazást biztosítanak. |
| Csomagolás & Mirigy | Tömítés a szár körül. A grafit vagy PTFE tömítések szivárgási sebessége ≤ 10⁻⁶ m³/s; a tömszelence anyák egyenletesen tömörítik a csomagolást. Az időszakos újracsomagolás visszaállítja a tömítés integritását. |
| Kézikerék/működtető | A kézi vagy távirányítós bemeneteket kapumozgássá alakítja. Az elektromos működtetők akár 10 000 Nm nyomaték DN esetén > 300 mm vagy osztály 1500+ szelepek. |
Anyagok kiválasztása
Az anyagválasztást a nyomás határozza meg, hőmérséklet, folyadékkémia, és költség. Az alábbiakban összefoglaljuk a gyakori anyagokat és azok szolgáltatási borítékait:

| Anyag | Tipikus alkalmazások | Hőmérsékleti tartomány | Korrózióállóság |
| Öntöttvas (-Ben 1561) | Víz, alacsony nyomású gőz | -10 °C-ig 150 ° C | Mérsékelt; nem alkalmas savas/lúgos közegekhez |
| Szénacél (A216 WCB) | Olaj & gáz, általános ipari gőz | -29 °C-tól 425 ° C | Jó; érzékeny a CO₂/H2S korrózióra, hacsak nincs bevonva |
| Rozsdamentes acél (304/316) | Élelmiszer, gyógyszerészeti, tengervíz | -196 °C-tól 550 ° C | Kiváló; ellenáll a vegyszerek széles spektrumának |
| Ötvözött acélok (WC6/CrMo) | Magas hőmérsékletű gőz, petrolkémiai | 450 ° C -hoz 600 ° C | Nagy szilárdság; ellenáll a kúszásnak és a szulfidációnak |
| Duplex/Super Duplex SS | Offshore olaj & gáz, kloridok | -50 °C-ig 300 ° C | Kivételes ellenállás a lyuk- és feszültségkorrózióval szemben |
| Műanyag (PVC/CPVC/PP) | Savak, marószerek, alacsony hőmérsékletű víz | 0 ° C -hoz 65 ° C | Jó erős savakhoz/bázisokhoz; korlátozott hőmérsékleti tartomány |
Kapcsolatok befejezése (karimás, csavarmenetes, hegesztés)
Karimás
A karimás csatlakozások a tolózárak ipari szabványai.
Mindegyik szelepvég lapos, kör alakú karima, amely csavarokon és tömítéseken keresztül illeszkedik a csővezeték megfelelő karimájához.
Ez az elrendezés szivárgásmentes tömítést biztosít, amely képes ellenállni a magas nyomásnak és hőmérsékletnek, ugyanakkor lehetővé teszi a gyors telepítést és eltávolítást karbantartás vagy ellenőrzés céljából.
Csavarmenetes
Menetes végek – akár belső (női) vagy külső (férfi)– gyakoriak a kis furatú szelepeken (jellemzően ≤ DN 50). Gyorsan kínálnak, egyszerű smink tömítések vagy csavarozás nélkül.
Viszont, szolgáltatási keretük korlátozott: a menetes csatlakozások meglazulhatnak vagy szivároghatnak ciklikus terhelés hatására, szélsőséges hőmérsékletek, vagy nagynyomású kilengések, ezért nem alkalmasak kritikus vagy nagynyomású rendszerekhez.
Hegesztett
A hegesztés állandó biztosítékot biztosít a szelepnek a csővezetékhez – akár dugaszolható hegesztéssel (≤ DN esetén 50) vagy tompahegesztéssel (nagyobb méretekhez).
Ez a módszer kivételesen erős, zéró szivárgásmentes csatlakozás ideális nagy nyomáshoz, magas hőmérsékletű, vagy a biztonság szempontjából kritikus szolgáltatások.
A kompromisszum a karbantartás bonyolultsága: eltávolítása általában a csővezeték vágását és újrahegesztését igényli.
Stem variációk: emelkedő vs. nem emelkedő szár; külső csavar & iga (OS&Y)
Emelkedő szár vs. Nem emelkedő szár
- Emelkedő szár: A szár menete belekapaszkodik a kapuba, így a szelep nyitásakor a szár láthatóan a motorháztető fölé nyúlik.
Ez egyértelműséget biztosít, a szelep helyzetének egy pillantással történő jelzése – értékes nagy telepítéseknél, vagy ahol gyors állapotellenőrzésre van szükség. - Nem emelkedő szár: A szár rögzített magasságban marad, és a motorháztetőn belül elfordul; a kapu belül mozog.
Ez a kompakt kialakítás alkalmas szűk helyekre vagy felső csővezetékekre, a kiürítési problémák kiküszöbölése és a szár védelme a külső veszélyektől.
Külső csavar & Iga (OS&Y)
OS&Az Y szelepek a felfutó szárú kialakítás egyik altípusa, amelyben a csavarmenetek a nyomáshatáron kívül maradnak, hegesztett járom támasztja alá. Az előnyök közé tartozik:
- Hozzáférhető karbantartás: A szabaddá vált menetek tiszták és kenve maradnak, a csomagolás cseréjének és kenésének egyszerűsítése.
- Pozíciójelzés törlése: A szabadon lévő csavarút közvetlenül a kapu helyzetének felel meg.
- Nagynyomású képesség: Általában nagy átmérőhöz vagy osztályhoz adják meg 600+ megbízható telepítések, a látható elszigeteltség kritikus.
4. A tolózár típusai és osztályozása
A tolózárakat különféle konfigurációkban tervezték, hogy megfeleljenek a változó nyomásnak, hőmérséklet, és a média jellemzői.
Body and Disc Design alapján
A tolózárak elsősorban a tárcsa geometriájában és felépítésében különböznek egymástól (kapu) és hogyan kölcsönhatásba lép a lemez a karosszéria üléseivel.

Szilárd (Merev) Ékkapu szelep
- Geometria: Egyetlen, 3°–5°-os kúpszöggel megmunkált kúpos tárcsa.
- Tömítési mechanizmus: Fém-fém érintkezés, amikor az ékelt tárcsa a megfelelő kúpos ülésekbe szorul.
- Erősség:
-
- Kivételes tartósság az állandó hőmérsékletű szolgáltatásoknál.
- Az egyszerű kialakítás a legkevesebb szivárgási utat és a legalacsonyabb gyártási költséget eredményezi.
- Korlátozások:
-
- Hajlamos beszorulni vagy beszorulni, ha hőtágulással vagy az ülés helytelen beállításával szembesül; a működtetési nyomaték akár akár 30 %.
- Nem ideális gyakori termikus kerékpározáshoz.
Rugalmas ékes tolózár
- Geometria: Egy darabból álló lemez egy vagy több axiális nyílással (általában 1-2 vágás) 0,5-1 mm-es hajlítást tesz lehetővé.
- Tömítési mechanizmus: A kúpos felületek teljes érintkezést tartanak fenn még a lemez és a test közötti eltérés esetén is.
- Erősség:
-
- Automatikusan kompenzálja az ülés eltolódását vagy a hőmérséklet-ingadozások miatti torzulást (± 50 ° C).
- Fenntartja az egyenletes tömítési nyomást, a szivárgás kockázatának csökkentése termikus ciklus alatt.
- Korlátozások:
-
- Kissé magasabb anyag- és megmunkálási költség (körülbelül 10-15 % prémium a tömör ékekkel szemben).
- Nagyon nagy ciklusú alkalmazásoknál figyelembe kell venni a hajlítási fáradtságot.
Hasított (Kettős) Ékkapu szelep
- Geometria: Két független féltárcsa, amelyek lazán rugóval vannak összekötve, pin, vagy kötőrúd.
- Tömítési mechanizmus: Mindegyik fél egymástól függetlenül igazodik a megfelelő üléshez, egyenletes fém-fém érintkezést biztosít.
- Erősség:
-
- Toleráns az ülés tökéletlenségeivel és eltolódásával egészen 1 mm a tömítés megsértése nélkül.
- Ideális nagy nyomáshoz (600-1500 osztály) és erős vibrációjú környezetekben, ahol a merev ékek beszorulhatnak.
- Korlátozások:
-
- Megnövekedett alkatrészszám és bonyolultság; a pótalkatrész-leltár és a karbantartási idő megduplázódhat.
- A rugós vagy csapos alkatrészek további potenciális kopási pontokat jelentenek.
Párhuzamos tolózár
- Geometria: Lakás, párhuzamos lapok a lemezen; nincs eredendő kúpos.
- Tömítési mechanizmus: Külső rugók vagy rendszernyomás nyomja a tárcsát az alsó ülésre; a megmunkált váll gyakran megakadályozza a túllépést.
- Erősség:
-
- Egyenletes rögzítőerő a lemez teljes felületén, a kapu helyzetétől függetlenül, csökkenti a helyi feszültséget és kopást.
- Kiválóan alkalmas csiszoló- vagy hígtrágya-szolgáltatásokhoz, mivel a kisebb ékerő minimálisra csökkenti a részecskék beágyazódását és elhalmozódását.
- Korlátozások:
-
- Kiegészítő hardvert igényel (rugók vagy nyomáskiegyenlítő nyílások), költségek és lehetséges szivárgási utak hozzáadásával.
- A tömítés integritása a rugóerőtől vagy a megfelelő nyomáskülönbségtől függ; nagyon alacsony nyomáson nem tömíthet megbízhatóan.
Nyomás-hőmérséklet értékek alapján
A tolózárakat úgy kell meghatározni, hogy azok megfeleljenek a rendszer maximális üzemi nyomásának és hőmérsékletének.

A szabványok külön „osztályokat” vagy „besorolásokat” határoznak meg, amelyek garantálják a szelep nyomásképességét referencia hőmérsékleten (általában 38 ° C), a megengedett nyomás-hőmérséklet határértékkel együtt ezen a ponton túl.
A megfelelő besorolás kiválasztása biztosítja a biztonságot, szivárgásmentes teljesítmény minden várható üzemi körülmény mellett.
Közös minősítési szabványok
| Standard | Kijelölés | Nyomás @ 38 ° C | Hőmérséklet-tartomány¹ | Tipikus anyagok |
| ANSI/ASME B16.34 | Osztály 150 | ≤ 19 bár | -29 °C-tól 425 °C² | WCB, CF8M, WC6 |
| Osztály 300 | ≤ 51 bár | -29 °C-tól 425 °C² | WCB, CF8M, WC6 | |
| Osztály 600 | ≤ 124 bár | -29 °C-tól 425 °C² | WCB, WC6, CrMo | |
| Osztály 900 | ≤ 196 bár | -29 °C-tól 550 °C³ | WC6, CrMo | |
| Osztály 1500 | ≤ 258 bár | -29 °C-tól 550 °C³ | WC6, CrMo, Ötvözet 625 | |
| Osztály 2500 | ≤ 413 bár | -29 °C-tól 550 °C³ | Ötvözet 625, Duplex SS | |
| Izo 5208 / A PN-től | PN 6 | ≤ 6 bár | 0 ° C -hoz 120 ° C | Csillapító vas, PVC |
| PN 10 | ≤ 10 bár | 0 ° C -hoz 120 ° C | Csillapító vas, PP | |
| PN 16 | ≤ 16 bár | -10 °C-ig 150 ° C | Öntöttvas, WCB | |
| PN 25 | ≤ 25 bár | -10 °C-ig 200 ° C | WCB, WC6 | |
| PN 40 | ≤ 40 bár | -10 °C-ig 225 ° C | WC6, CrMo |
Különleges célú tolózárak

Kriogén tolózárak
- Tervezési jellemzők: Meghosszabbított motorháztetők (2× szelepmagasságig) a csomagolás –196 °C-os kriogéntől való elkülönítésére; alacsony hőmérsékletű ötvözetek (A351 CF8M, ASTM A182 F304L).
- Kulcsadatok: Szivárgás ≤ 1 × 10-7 m³/s; termikus összehúzódási pótlékok ig 2 mm.
- Használati esetek: LNG feldolgozás, ipari gázelosztás.
Magas hőmérsékletű tolózárak
- Tervezési jellemzők: WC6 vagy CrMo ötvözet karosszéria, grafit/fém tömítések minősítéssel 600 ° C, opcionális gőzfűtéses kabátok.
- Kulcsadatok: Kúszóerő ≥ 30 MPA 550 ° C; ülésszivárgás IV. osztály (≤ 0.1 % kapacitás) emelt hőmérsékleten.
- Használati esetek: Túlhevített gőzvezetékek, finomítói kemencék.
Csiszoló- és hígtrágyaszerelő szelepek
- Tervezési jellemzők: Kemény felületű díszítőelemek (csillag, WC–Co rátétek), kerámia/PU bélés, egy óra alatt cserélhető áldozati ülésgyűrűk.
- Kulcsadatok: Eróziós arányok < 0.05 mm/év at 10 m/s szuszpenzió sebessége; életjavítás > 5× nem érvényesített szegélyek felett.
- Használati esetek: Bányászati meddő, pép & papírkészlet vonalak, homokkal megrakott víz.
Korrózióálló / Bélelt szelepek
- Tervezési jellemzők: PTFE/FEP bélés ig 3 mm vastag, rozsdamentes acél vagy Hastelloy nedvesített alkatrészek, dupla ajakos tömítés az agresszív vegyszerek kezelésére.
- Kulcsadatok: Kompatibilitás a 98 % H₂so₄, 50 % NaOH; szivárgási arány ≤ 1 × 10-6 m³/s.
- Használati esetek: Sav/lúg adagolása, klór szolgáltatás, gyógyszerészeti CIP vonalak.
Nyomáskiegyenlített tolózárak
- Tervezési jellemzők: A belső bypass csatornák kiegyenlítik a nyomást a lemezen; A kiegyensúlyozott tárcsakialakítás 60-80-kal csökkenti a kiegyensúlyozatlan záróerőt %.
- Kulcsadatok: Működtető nyomaték csökkentés tól 5 000 Nm to 1 000 Nm egy DN-n 600 Osztály 900 szelep.
- Használati esetek: Nagy átmérőjű vízvezeték, nagynyomású szénhidrogén csővezetékek.
5. Tolózár teljesítményparaméterei
A tolózár kiválasztása és méretezése három kulcsfontosságú teljesítménymutatón múlik: mekkora áramlást engednek át (Cv és nyomásesés),
milyen szorosan lezárják (szivárgási osztály), és mekkora erő vagy nyomaték szükséges a működésükhöz (működtetési követelmények).

Nyomásesés és áramlási együttható (Önéletrajz)
Áramlási együttható (Önéletrajz):
Az U.S. gallon percenként (GPM) víz at 60 °F, amely áthalad a szelepen a 1 psi nyomásesés.
Tipikus Cv értékek:
| Szelep mérete (DN/be) | Kv (m³/h) | Önéletrajz (gpm/psi^½) |
| DN 50 (2″) | 50–70 | 60–85 |
| DN 100 (4″) | 200–240 | 240–290 |
| DN 200 (8″) | 800–1 000 | 960–1 200 |
| DN 300 (12″) | 2 500–3 000 | 3 000–3 600 |
Nyomásesés:
A tolózárak teljes furatúak, tehát a fejveszteségi együttható (K -) teljesen nyitott helyzetben nagyon alacsony – jellemzően 0,03–0,08.
Például, egy DN 100 szelep áthaladása 20 m³/h vízhozam ΔP ≈ 0.05 bár. Az alacsony ΔP minimalizálja a szivattyúzási energiát és az üzemeltetési költségeket nagy csővezetékrendszerekben.
Szivárgási arányok és tömítettségi osztály
ANSI/FCI 70-2 szivárgási osztályok:
| Osztály | Maximális szivárgás (% a szelep teljesítménye percenként) |
| I. osztály | ≤ 10 % |
| osztály II | ≤ 1 % |
| osztály III | ≤ 0.1 % |
| IV. Osztály | ≤ 0.01 % |
| V osztály | ≤ 0.001 % |
| VI. Osztály | ≤ 0.00001 % |
- osztály IV–VI A szelepeket kritikus szolgáltatásokhoz használják (PÉLDÁUL., gőzszigetelés, mérgező vagy veszélyes folyadékok).
- API 598 Teszt:
-
- Shell teszt: A szeleptest 1,5-szeres névleges nyomásra van nyomás alatt, szivárgás nem megengedett.
- Ülés teszt: A szelep névleges nyomás ellen zárva (upstream oldalon), ANSI/FCI osztályonként megengedett szivárgással (víz vagy levegő).
Puha ülés vs. Fémülésű:
- Lágy ülések (PTFE, elasztomerek) gyakran érik el a VI. osztályú tömítettséget alacsony és közepes hőmérsékleten (< 200 ° C).
- Fémülések támaszkodjon a pontos megmunkálásra és a vezetéknyomásra a tömítéshez, jellemzően IV. osztályú magas hőmérsékletű üzemben.
Üzemi nyomaték és működtetési módok
- Kézi működtetés (Kézikerék):
-
- A szükséges nyomaték a szelep méretével nő, nyomásosztály, és az ülés feszességét.
- Tipikus kézi nyomatékok:
| Szelep mérete (DN) | Osztály 150 Nyomaték (Nm) | Osztály 600 Nyomaték (Nm) |
| DN 50 | 15–30 | 30–60 |
| DN 200 | 150–250 | 300–450 |
| DN 600 | 800–1 200 | 2000-3000 |
- Elektromos működtetők:
-
- Pontos vezérlést és nyomatékot biztosít ~-ig 10 000 Nm nagy átmérőjű vagy nagynyomású szelepekhez.
- A funkciók közé tartozik a nyomaték/helyzet visszajelzés, változó sebesség, és integráció a DCS/SCADA-val.
- Pneumatikus működtetők:
-
- Használjon sűrített levegőt (4-8 bar nyomás) dugattyú vagy membrán meghajtására, nagy sebességű működést és ~-ig terjedő nyomatékot biztosít 5 000 Nm.
- Gyakori a hibabiztos kivitelekben (tavaszi visszatérés) vészkikapcsoláshoz.
- Hidraulikus működtetők:
-
- Használjon összenyomhatatlan folyadékot a nagyon nagy nyomatékok generálásához (5 000–20 000 Nm) és gyors kerékpározás extrém körülmények között.
- Alkalmas távoli vagy tengeri telepítésekhez, ahol az elektromos vagy a levegő teljesítménye korlátozott lehet.
6. Alkalmazások az iparágakban
A tolózár robusztus be/ki szigetelése, kétirányú tömítés, és a minimális áramlási ellenállás nélkülözhetetlenné teszik a feldolgozóipar széles spektrumában.

Olaj & Gáz
Upstream:
- Kútfej izolálása: Tolózárak (DN 50–DN 150; 1500-2500 osztály) pozitív elzárást biztosít a karácsonyfákon és a fojtóelosztókon, ig tartó nyomások kezelése 345 bár és savanyú szolgáltatás (H₂S) körülmények.
- Fúrófolyadék szabályozása: Méretek DN 25–DN 100 a rugalmas éktárcsák szabályozzák a sár visszatérését és védik a szivattyúkat a visszaáramlástól.
Folyó középvonala:
- Csővezeték blokkok: Nagy furatú DN 600–DN 1200 Osztály 600 A szelepek 20-50 km-es csővezeték-szakaszokat izolálnak karbantartás vagy tömítés céljából.
A szelep Cv gyakran meghaladja 3 000 a nyersolaj áramlások befogadására 10 000 m³/h. - Kompresszor állomások & Mérőcsúszók: A 900–1500 osztályú szelepek ellenállnak a ciklikus nyomásoknak (-ig 100 ciklus/nap) és -40 °C-tól (téli) -hoz +50 ° C (nyári).
Lefelé:
- Finomítói folyamategységek: Tolózárak korrózióálló burkolatokkal (Hastelloy C-276, Monel) izolálja a magas hőmérsékletet (400 ° C) reaktor betáplálás és benzin stabilizátor fenék.
- LNG terminálok: Kriogén tolózárak (meghosszabbított motorháztetők, puha ülés opciók) –162 °C-on üzemelve biztosítja a szivárgásmentes szigetelést szállítás és tárolás során.
Energiatermelés
Steam szolgáltatás:
- A kazán leválasztása: Tolózárak (DN 100–DN 500; 600-900 osztály; WC6/CrMo karosszéria, grafit csomagolás) kezelni 100-160 bar gőzt at 520 ° C, biztonsági szempontból kritikus lekapcsolást biztosít az égővezérlők és a túlhevítő hurkok számára.
- Turbina bypass & Lefolyóvezetékek: Magas integritású osztály 1500 szelepek leválasztják a vészhelyzeti bypass hálózatokat; gyors működésű pneumatikus hajtóművek záródnak alá 5 másodpercig a turbinák védelmére kioldási események során.
Hűtővíz & Kondenzátum:
- Kondenzátor szigetelés: DN 300–DN 800 A 150-300 osztályú öntöttvas vagy szénacél tolózárak szabályozzák a 5 000–15 000 m³/h 25–40 °C-on.
- Karbantartás Bypass: A karimás végű tolózárak lehetővé teszik a kondenzátor csőköteg tisztítását a rács kimaradása nélkül.
Víz- és szennyvízkezelés
Nyersvíz bevitel:
- Képernyő szigetelés: Nagy átmérőjű (DN 800–DN 2000) gömbgrafitos vas tolózárak szabályozzák az áramlást 10 000–30 000 m³/h tározókból, Class 150-300 besorolással legfeljebb 16 bár.
- Szivattyúállomás leválasztása: DN 150–DN 400 szelepek védik a többfokozatú szivattyúkat; a rugalmas ülésű opciók VI osztályú elzárást biztosítanak a keresztszennyeződés elkerülése érdekében.
Szennyvíz & Kifolyó:
- Sludge Lines: Kopásálló burkolatok (volfrám-karbid fedések) a DN 100–DN 300 A szelepek 10–30 % szilárdtestek és sebességek ig 3 m/s.
- UV fertőtlenítő bypass: DN 50–DN 150 műanyag bélésű (PVC/CPVC) A tolózárak környezeti hőmérsékleten ellenállnak a klórnak és az UV-lámpás hűtőfolyadéknak.
Kémiai és petrolkémiai feldolgozás
Korrozív szolgáltatások:
- Sav/lúg vonalak: PTFE bélésű tolózárak (DN 15–DN 200; Pn 16 pn 40) fogantyú 98 % H2SO4 és 50 % NaOH at 80 ° C, ≤ szivárgási arány elérése 1 × 10-⁻6 m³/s.
- Klór & Klórszulfonsav: A Hastelloy C-276 borítások és a dupla ajakos grafittömítés megőrzi az integritást 120 ° C és 20 bár.
Szénhidrogén-folyamatok:
- Reakciótáp elkülönítése: Rozsdamentes acél osztály 600 szelepek izolálják a C4/C5 nyersanyagokat a reaktorokba 200 ° C, a gőzszivárgás és a környezeti kibocsátások minimalizálása.
- Glikol regeneráló egységek: Rugalmas ék osztály 300 szelepek DN 50–DN 150 méretek fogantyúja 200 °C-ban gazdag glikol, magával ragadott szilárd anyagokkal.
7. Előnyök & A tolózárak hátrányai
Előnyök
- Minimális nyomásveszteség
Amikor teljesen nyitva van, a kapu teljesen behúzódik, egyenes áramlási útvonalat kínál 0,03–0,08 közötti fejveszteségi együtthatóval.
Ez elhanyagolható ΔP-t jelent, a szivattyúzási energia és az üzemeltetési költségek csökkentése nagy átfolyású rendszerekben. - Pozitív, Kétirányú kikapcsolás
Ék típusú kapuk (szilárd, rugalmas vagy osztott) fém-fém érintkezési nyomást hoz létre
amely a vezeték nyomásával növekszik, ANSI/FCI IV–VI osztályú tömítettséget biztosít mindkét áramlási irányban – elengedhetetlen a biztonságos leválasztáshoz karbantartás vagy vészhelyzet során. - Széles körű médiakompatibilitás
Anyagokban kapható az öntöttvastól és szénacéltól a duplex rozsdamentes és speciális ötvözetekig, a tolózárak folyadékokat fogadnak, gázok, és szuszpenziók széles pH- és hőmérséklet-spektrumon keresztül (-196 °C-tól +600 ° C). - Méretezhető méret és minősítés
DN-ből gyártva 10 DN-nek 2000 és ANSI osztályú 150 keresztül 2500 (vagy PN 6–PN 40), A tolózárak a kis műszersoroktól a nagy furatú csővezetékblokk-szelepekig mindenre megfelelnek. - Tartósság & Alacsony életciklus költség
Egyszerű belsővel (8– 12 fő rész), karimás végek a könnyű hozzáférés érdekében, és cserélhető ülések,
megfelelően karbantartott tolózárak meghaladhatják 20 évek szolgálati idő időszakos szolgálati elkülönítői szerepkörben.

Hátrányok
- Nem áramlásszabályozásra szolgál
A részleges nyitás keskeny rést hoz létre, amely felgyorsítja a folyadékot, turbulenciát okozva, rezgés, és felgyorsult ülés/kapu erózió – Cv akár akár 30 % ismételt fojtóciklusok után. - Lassú működés & Magas nyomaték
A nagy vagy nagynyomású szelepek teljes löketéhez 20–60 fordulat szükséges, és a záró nyomaték meghaladhatja a több ezer Nm-t – ehhez sebességváltókra vagy meghajtású hajtóművekre van szükség a gyors vagy távoli működtetéshez. - Terjedelmes lábnyom
Különösen emelkedő szárú vagy operációs rendszerben&Y tervez, a tolózárak jelentős függőleges távolságot igényelnek (-ig 400 mm szárút) és több mint egy tonna tömegű lehet DN ≥ 600 mm-es méretek, növekvő strukturális támogatási igények. - Magasabb előzetes költség speciális formatervezésre
Speciális ötvözetek, rugalmas ék vagy osztott ék szegélyek, és nagy integritású ülések (puha vagy fém) parancsnoki prémiumok 10–30 % egyszerűbb szeleptípusokhoz képest, bár ezt gyakran ellensúlyozza a csökkentett karbantartás és a hosszabb élettartam.
8. Telepítés, Művelet, és Karbantartás
Telepítés & Igazítás
- Ellenőrzés & Tájolás: Ellenőrizze, hogy a szelep és a belső részek sérülésmentesek és tiszták. A csővezeték irányának megfelelő áramlási nyíllal szerelje fel.
- Karimás végek: Igazítsa az arcokat párhuzamosan (< 0.5 mm), használjon keresztirányú nyomatékmintát a csavarokon.
- Menetes/hegesztett végek: Vigyen fel megfelelő tömítőanyagot a menetekre; A tompa- vagy tompahegesztési kötésekhez minősített hegesztőket vegyen fel.
- Támogatás: Rögzítse a csővezetéket a szelep közelében (1–1,5× szelepátmérőn belül) a test stresszének és eltolódásainak megelőzésére.
Indítás, Leállítás & Fojtószelep
- Lassú kerékpározás: 1-2 percen belül nyit/zár (kis szelepek) vagy 3-5 percig (nagy) hogy elkerülje a vízkalapács és az ülés ütközését.
- Csak teljes löket: A tolózárakat mindig teljesen nyitva vagy zárva működtesse – soha ne fojtsa meg. Áramlásszabályozáshoz, szereljen fel egy földgömböt vagy vezérlőszelepet sorba.
- Nyomáskiegyenlítés: Nagy differenciáljú vonalakon, kerékpározás előtt használjon bypass vagy kiegyenlítő szelepet a nyomás kiegyenlítésére.
Ellenőrzés & Hibaelhárítás
- Vizuális ellenőrzések: Havonta ellenőrizze, hogy a csomagolásnál nincs-e szivárgás, motorháztető, és véget ér.
- Nyomatékfigyelés: Jegyezze meg bármelyik > 10 % növekedés – az ülés kopását jelzi, Törmelék, vagy korrózió.
- Csomagolási szolgáltatás: Húzza meg a tömszelence anyákat a specifikációra; cserélje ki a tömítést a szivárgás vagy károsodás első jelére.
- Gyakori jogorvoslatok:
-
- Szivárgás: Kör vagy gépülések; a csomagolás megújítása.
- Ragadó kapu: Öblítse le a törmeléket, ciklus szelep, ellenőrizze a korróziót.
- Magas nyomaték: Tisztítsa meg/kenje meg a szár meneteit; igazítsa újra az üléseket vagy cserélje ki a kopott alkatrészeket.
Életciklus költség & Megbízhatóság
- Költségbontás: Első vásárlás≈ 40%, telepítés≈ 10%, karbantartás≈ 30%, állásidő≈ 20%.
- Hosszú élet & ROI: Bár az előzetes költségek magasabbak lehetnek, a megfelelően meghatározott tolózárak gyakran jobban teljesítenek, mint az alternatívák 15-20 éven át szigetelt üzemben – különösen megelőző karbantartás és minőségi anyagok esetén.
9. Szabványok, Kódok & Szabályozási megfelelőség
Tolózár kialakítás, gyártás, tesztelés, és a dokumentációnak meg kell felelnie az elismert szabványoknak és előírásoknak a biztonság érdekében, megbízhatóság, és a jogi megfelelés.
Nemzetközi szabványok
- ASME B16.34 „Szelepek – karimás, Csavarmenetes, és hegesztési vég”
Meghatározza a nyomás-hőmérséklet értékeket, anyag, méretek, tolerancia, jelzés, és a kapu ellenőrzési követelményei (és egyéb) szelepek a 150-2500 osztályokban. - API 600 „Acél tolózárak – karimás és tompahegesztő végek”
Meghatározza a fémüléses követelményeket, olajban használt csavarozott motorháztetős acél tolózárak, gáz, és petrolkémiai szolgáltatás, beleértve az anyagokat is, tervezés, ellenőrzés, és tesztelés. - Izo 5208 „Ipari szelepek – Nyomásvizsgálat”
Szabványosítja a shellt, ülés, és a hátsó ülés vizsgálati eljárásai és a megengedett szivárgási arányok a különböző szeleposztályokhoz (A–F), egységes teljesítményellenőrzés biztosítása világszerte.
Regionális & Iparági kódok
- PED (2014/68/EU)
A nyomástartó berendezésekről szóló európai irányelv alapvető biztonsági követelményeket ír elő, megfelelőségértékelési eljárások, és a fenti túlnyomásos berendezések CE-jelölése 0.5 bár, beleértve a tolózárakat is. - ASME B31.3 „folyamatcsövek”
Irányítja a tervezést, gyártás, összeszerelés, és vegyi csőrendszerek vizsgálata, petróleum, és a kapcsolódó iparágak; hivatkozik a szelepszabványokra a nyomás integritására és az anyagkompatibilitásra vonatkozóan. - API 6D „Pipeline Valves”
Borítók kialakítása, tesztelés, és az olaj csővezetékes szállításához használt szelepek dokumentációja, gáz, és szénhidrogének, a diffúz emissziókra és a ciklusvizsgálatokra vonatkozó további követelményekkel. - NACE MR0175/ISO 15156
Meghatározza az anyagokat és a korrózióvédelmet a savanyú szolgáltatáshoz (H₂S környezetek), minősített ötvözetek és keménységi határértékek előírása a szulfidfeszültség-repedés megelőzésére.
10. Összehasonlítás más szelepekkel
| Jellemző | Kapuszelep | Gömbszelep | Golyószelep | Pillangószelep |
| Áramlási ellenállás | Nagyon alacsony (K ≈ 0,03–0,08) | Mérsékelt (K ≈ 5-10) | Nagyon alacsony (K ≈ 0,05–0,1) | Alacsonyabb (K ≈ 0,2–0,5) |
| Fojtószelep | Nem ajánlott | Kiváló | Igazságos (kavitációs kockázat) | Jó (de nem lineáris Cv) |
| Lezárási tömítettség | osztály IV–VI (fém/puha ülések) | IV - V osztály (fémülések) | VI. Osztály (lágy ülések) | osztály IV–VI (lemeztől függően) |
| Kétirányú | Igen | Nem | Igen | Igen |
| Működési sebesség | Lassú (20– 60 fordulat) | Lassú (15– 40 fordulat) | Nagyon gyorsan (¼-½ fordulat) | Gyors (¼-½ fordulat) |
| Mérettartomány | DN 10–DN 2000+ | DN 10–DN 800 | DN 2–DN 300 | DN 50–DN 2000 |
| Nyomásgátlás | ANSI 150-2500 / PN 6-PN 40 | ANSI 150–900 / PN 6-PN 40 | ANSI 150–600 / PN 6-PN 25 | ANSI 150–600 / PN 6-PN 40 |
| Költség (DN-enként) | Mérsékelt | Magas | Magas | Alacsony |
| Karbantartás | Mérsékelt (csomagolás, ülések) | Magas (sok rész) | Alacsony (néhány rész) | Alacsony (néhány rész) |
| Lábnyom & Súly | Nagy és nehéz nagy méretben | Terjedelmes | Kompakt | Kompakt |
11. Következtetés
A tolózárak robusztus felépítésüknek köszönhetően világszerte a folyadékkezelő rendszerek létfontosságú elemei maradnak, szoros elzárási képesség, és sokoldalúság a nyomás- és hőmérsékleti viszonyok között.
A tervezés árnyalatainak megértésével, anyagválasztás, és a legjobb karbantartási gyakorlatok – és az ipari szabványok betartásával – a mérnökök optimalizálhatják a szelepek teljesítményét és hosszú élettartamát.
Mint digitális integráció, fejlett anyagok, és az additív gyártás átformálja az ipart, a tolózár tovább fog fejlődni, megalapozza a széfek következő generációját, hatékony, és megbízható folyamatrendszerek.
EZ: Nagy pontosságú szelepöntési megoldások igényes alkalmazásokhoz
EZ a precíziós szelepöntési szolgáltatások szakosodott szolgáltatója, nagy teljesítményű alkatrészek szállítása a megbízhatóságot igénylő iparágak számára, nyomás integritása, és méretpontosság.
A nyers öntvényektől a teljesen megmunkált szeleptestekig és szerelvényekig, EZ végpontok közötti megoldásokat kínál, amelyeket úgy terveztek, hogy megfeleljenek a szigorú globális szabványoknak.
Szelepöntési szakértelmünk magában foglalja:
Befektetési casting a szeleptestekhez & Vágás
Az elveszett viaszöntési technológia felhasználásával összetett belső geometriák és szűk tűrésű szelepalkatrészek készíthetők kivételes felületi minőséggel.
Homoköntés & Héjas penészöntés
Ideális közepes és nagy szeleptestekhez, karimák, és motorháztetők – költséghatékony megoldást kínálnak a robusztus ipari alkalmazásokhoz, beleértve az olajat is & gáz- és áramtermelés.
Precíziós megmunkálás a szelephez & Pecsét integritása
CNC megmunkálás ülések, szálak, és a tömítőfelületek biztosítják, hogy minden öntött alkatrész megfeleljen a méretre és a tömítési teljesítményre vonatkozó követelményeknek.
Anyagválaszték kritikus alkalmazásokhoz
Rozsdamentes acélból (CF8M, CF3M) duplex és erősen ötvözött anyagokhoz, EZ korrozív hatású szelepöntvényeket szállít, nagynyomású, vagy magas hőmérsékletű környezetben.
Akár egyedi tervezésű vezérlőszelepekre van szüksége, tolózárak, visszacsapó szelepek, vagy ipari szelepöntvények nagy volumenű gyártása, EZ az Ön megbízható partnere a pontosság érdekében, tartósság, és minőségbiztosítás.



