1. Bevezetés
Szénacél befektetési casting ötvözi az ősi művészetet a modern mérnöki munkával, így komplexet állít elő, nagy szilárdságú acél alkatrészek.
Az elveszett viasz módszer alkalmazásával – ahol az eldobható viaszminták állandó acél alkatrészekké válnak – ez az eljárás a hagyományos homoköntvényeknél elképzelhetetlen tűréseket és felületi minőséget biztosít..
A gyökerei visszanyúlnak 5 000 években a mezopotámiai elveszett viaszbronzokig, de az öntödék csak a 20. század közepén sajátították el az acél magas olvadáspontját (1 500–1 600 ° C) és szűk megszilárdulási tartomány.
Ma, iparágak, mint pl olaj & gáz, energiatermelés, nehéz gépek, és autóipar a szeleptestek szénacél öntvényeitől függ, szivattyú járókerekek, turbinaházak, és szerkezeti konzolok.
Ez a cikk az alapokat vizsgálja, ötvözet kiválasztása, személyre szabott folyamatlépések, anyagi tulajdonságok, környezeti hatás, és a szénacél befektetési öntvények versenyképes pozicionálása.
2. A szénacél befektetési öntés alapjai
A szénacél öntése egyedi kihívásokat jelent. Magas öntési hőmérsékletet igényel tűzálló héjrendszerek képes ellenállni a feletti hőmérsékletnek 1 700 ° C.
Ráadásul, a szénacélok jellemzően szűk kristályosodási intervallumot mutatnak – gyakran kevesebb, mint 70 °C – így gyorsan zsugorodnak, és a belső porozitást kockáztatják.

Ahhoz képest homoköntés, A befektetési módszerek ±0,1 mm-es méretpontosságot biztosítanak kis elemeken (±1,5 mm-rel szemben) és felületi minősége egészen Ra 0,8–3,2 µm (12-50 µm-rel szemben).
A kovácsolás azonban még mindig finomabb szemcsefolyást és kiváló kifáradási élettartamot eredményez, stratégiai választássá teszi a beruházási öntést, ha a háló alakú geometria meghaladja a mechanikai optimalizálást.
3. Szénacélötvözetek befektetési öntéshez
A jobb kiválasztása szénacél évfolyam határozza meg a casting sikerét.
A széntartalom befolyásolja az erőt, edzhetőség, és zsugorodás, miközben ötvözi az elemeket (MN, És, CR) a keményíthetőség szabályozása, szívósság, és kopásállóság.
A befektetési öntés alacsony, közepes-, és magas széntartalmú acélok, mindegyik különálló teljesítményprofilt kínál:
- Alacsony széntartalmú acélok (< 0.25 %C):
-
- Kiváló alakíthatóságot és hegeszthetőséget biztosít.
- Minimális hőkezelés szükséges a szakítószilárdság eléréséhez 400-550 MPa.
- Jól tálalható a szeleptestekben, karimák, és általános célú szerelvények.
- Közepes széntartalmú acélok (0.25-0,60 %C):
-
- Egyensúlyozza az erőt és a szívósságot, a szakítószilárdságokkal 500–650 MPA.
- Jól reagáljon a kioltásra & indulat, ig keménységet érve el HRC 35–40.
- Általában szivattyúházakba és szerkezeti konzolokba öntik.
- Magas széntartalmú acélok (> 0.60 %C):
-
- Adjon meg a fenti szakítószilárdságot 900 MPA hőkezelés után.
- Keményfém hálózatok fejlesztése a kivételes kopásállóság érdekében.
- Ideális vágószerszámokhoz, kopáslemezeket, és erősen terhelt alkatrészek.
4. Befektetési öntési folyamat szénacélokra szabva
Viasz minta & Kapu tervezés
A mérnökök olyan kapurendszereket terveznek, amelyek szabályozott sebességgel táplálják az acélt, a hősokk minimalizálása.
A viaszmatricák 65–75 °C-on működnek, és a kapuk nagyobbak 20 % az alumíniumöntvényekhez képest a töltési sebesség fenntartása érdekében.
Kerámia héjrendszerek
Öntödék váltják egymást cirkon és timföld-szilikát kecskék, 12-20 mm-es épülethéjak.
Ez a kombináció további tűzállóságot biztosít 1 700 °C és áteresztőképesség a légtelenítő gáz tágulásához.
Vahaszkodás & Shell Burnout
Autokláv viaszmentesítés at 150 °C eltávolítja az ömlesztett viaszt. Következő, kemencék rámpa at 2 °C/perc-ig 900 ° C, tartása 4-6 órán keresztül. Ez a lassú ciklus megakadályozza a héj megrepedését, miközben minden szerves anyagot kiéget.
Acél olvasztás & Öntés
Az indukciós kemencék hőtöltenek 1 550 ± 10 ° C, biztosítva 5 % túlhevítés. Az öntödék dönthető üstöt vagy vákuumos öntést használnak a turbulencia csökkentésére; kis öntvények 30-60 s alatt töltődnek ki, nagyobb 2-3 perc alatt.
Shell eltávolítása & Felszíni kezelés
4-8 óra hűtés után, a legénység mechanikusan rázza le a kagylókat, majd szemcsefúvás felületeket Ra 1,6–3,2 µm-re. Az automata darálók eltávolítják a kapukat.

Hőkezelés
Quench from 900 °C-on olajba vagy vízbe, majd indulat at 600 °C for 2 órák. Ez a ciklus olyan szakítószilárdságot eredményez, amely megfelel a kovácsolt megfelelőknek (400-900 MPa) és a keménységet HRC 20–55-re állítja be.
5. Mechanikai & Fizikai tulajdonságok
| Ingatlan | Alacsony-C | Med-C | Magas C |
|---|---|---|---|
| Szakítószilárdság (MPA) | 400–550 | 500–650 | ≥900 |
| Hozamszilárdság (MPA) | 250–350 | 300–450 | 700–850 |
| Meghosszabbítás (%) | 20–25 | 15–20 | 2–5 |
| Keménység (HRC) | 15–20 | 25–35 | 45–55 |
| Ütközési szilárdság (J, Charpy) | 40–60 | 30–50 | 10–20 |
| Hővezető képesség (W/m · k) | 30–45 | 28–40 | 25–35 |
| Terjeszkedés (10⁻⁶/K) | 11–13 | 12–14 | 12–14 |
6. Szénacél befektetési öntvények korrózióállósága
A szénacélok korróziós jellemzői
A szénacél hajlamos az oxidációra és a rozsdásodásra, ha nedvességnek van kitéve, oxigén, és maró hatású anyagok, például savak, só, és ipari szennyező anyagok.
Tipikus korróziós arányok légköri környezetben (PÉLDÁUL., városi vagy tengeri) közötti védetlen szénacél tartományhoz 0.02–0,2 mm/év, az expozíció súlyosságától függően.

Felületkezelések és védőbevonatok
A tartósság és a korrózióállóság növelésére, a szénacél öntvényeket gyakran bevonják vagy kezelik. A gyakori módszerek között szerepel:
- Galvanizálás (Hot-Dip cink bevonat)
Katódvédelmet kínál, és széles körben használják szerkezeti és kültéri alkalmazásokban. A cink elsősorban korrodálódik, az acél szubsztrátum árnyékolása. - Foszfát bevonatok
Alkalmazható előkezelésként festéshez vagy kopásálló alkalmazásokhoz. Javítja a festék tapadását és enyhe korrózióvédelmet biztosít. - Por bevonat vagy Festés
Az epoxi vagy poliuretán bevonatokat gyakran használják ipari berendezésekhez és fogyasztási cikkekhez az esztétika és az akadályvédelem javítása érdekében. - Galvanizáló (PÉLDÁUL., Cink, Nikkel)
Alkalmas kisméretű és precíziós alkatrészekhez. Simaságot biztosít, egységes korrózióálló felületek. - Polimer bélés vagy gumi bevonat
Erősen korrozív környezetben, például vegyi feldolgozásban vagy vízkezelési alkalmazásokban alkalmazzák.
7. Miért szénacél befektetési öntés
A szénacél befektetett öntvény kiválasztása páratlan előnyökkel jár, ha az alkalmazások igénylik összetett geometria, szoros tolerancia, és robusztus mechanikai teljesítmény.

Alatt, felvázoljuk azokat a legfontosabb okokat, amelyek miatt a mérnökök és a döntéshozók ezt a folyamatot támogatják:
Kivételes részletesség és pontosság
A befektetési öntés finom jellemzőket – alávágásokat – reprodukál, vékony falak (lefelé 2 mm), és éles sarkok – egyetlen öntéssel.
Következésképpen, eléred ±0,1 mm-es mérettűrések és felületkezelés egészen Ra-ig 0.8 µm, másodlagos megmunkálás vágása akár 60 %.
Az ötvözet rugalmassága a karbon tartományokban
Akár alacsony szén-dioxid-kibocsátású minőségekre van szüksége (A216 WCB) korrózióálló szeleptestekhez, közepes széntartalmú acélok (A297) szivattyúházakhoz,
vagy magas széntartalmú ötvözetek (A11540) kopásálló alkatrészekhez, a befektetési casting mindegyiket befogadja.
Ennek eredményeként, konzisztens folyamatparamétereket tart fenn, miközben személyre szabja a mechanikai tulajdonságokat – kezdve 400 MPa szakítószilárdság hogy vége legyen 900 MPA.
Összetett, Near-Net-Shape gyártás
Magok és csatlakozások kiiktatásával, A befektetési öntés egyetlen komponensbe tömöríti az összeállításokat – csökkenti a hegesztési varratokat, rögzítőelemek, és szivárgási utak.
Például, egy olajmező szeleptest, amely egykor négy homoköntvény darabot igényelt, most egyetlen varrat nélküli öntvényként jön ki, megnyirbálva az összeszerelési munkát 50 % és a megbízhatóság javítása.
Magas hozam és anyaghatékonyság
A héj gondos kialakítása és a szabályozott öntési sebesség minimalizálja a zsugorodási porozitást, vezetés az első menet hozama fent 90 %.
Ráadásul, A kapuzás és a felszálló optimalizálása csökkenti az acélfelhasználást 15 % homoköntéshez képest, a nyersanyagköltségek és a selejt csökkentése.
Költséghatékonyság alacsony és közepes mennyiségek esetén
Bár szerszámok viaszmatricákhoz és kerámiahéjakhoz (USD 15 000–50 000) meghaladja a homoköntését, a nullszaldósság gyakran előfordul 1 000–5 000 rész évente.
Ezzel szemben, az ilyen összetett formák kovácsolása vagy megmunkálása sokkal magasabb alkatrészköltséggel és hosszabb átfutási idővel jár.
Stratégiai ipari alkalmazások
Olyan iparágak, mint pl olaj & gáz, energiatermelés, autóipar, és nehéz felszerelés támaszkodjon szénacél öntvényekre a kritikus alkatrészek – szeleptestek – esetében, turbina kipufogó könyökök, tengelykapcsoló,
mert a módszer kiegyensúlyozza a teljesítményt, megbízhatóság, és fordulat.
8. A szénacél öntvények alkalmazásai
Olaj & Gázipar
- Szeleptestek és működtetők
- Csőcsatlakozók és csatlakozók
- Nagynyomású szivattyúházak
- Karimák, könyökök, és áramlásszabályozó alkatrészek

Energiatermelés
- Gőzturbina burkolatok
- Szivattyúházak és járókerekek
- Sebességváltó alkatrészek
- Kipufogó diffúzorok
Nehéz gépek és ipari berendezések
- Fogaskerékházak
- Csapágytámaszok
- Alváz csatlakozók és konzolok
- Kopásálló alkatrészek
Autóipar és közlekedés
- Függesztőkarok és konzolok
- Motortartók
- Kormány- és kapcsolóelemek
- Fékrendszer alkatrészei
- Csatlakozók és vasúti kocsi szerelvények
Mezőgazdasági & Off-Highway berendezések
- Eketartók
- Hidraulikus henger alkatrészek
- Emelő horgok és bilincsek
- Keret részek
Védelem & Katonai
- Fegyverzetház
- Kiváltó mechanizmusok
- Taktikai jármű alkatrészek
- Szerkezeti konzolok és tartók
Tengeri ipar
- Fedélzeti szerelvények
- Motortartó szerkezetek
- Csörlőházak
Építés & Strukturális hardver
- Daru alkatrészek
- Merevítő csatlakozók
- Lifttartók
- betonacél csatlakozók
Szerszámok és szerelvények
- Megmunkáló készülékek
- Hegesztési pozicionálók
- Robotkarok és markolószerszámok
9. Tipikus szénacél minőségek, amelyeket a befektetési öntés során használnak
Az alábbiakban felsoroljuk a precíziós öntésben általánosan használt tipikus szénacél-minőségeket (befektetési casting),
Számos nemzetközi szabványt lefed, amelyre a globális gyártó cégek számára kényelmes hivatkozni és kiválasztani:
| Standard & Fokozat | Széntartalom (C) | Szakítószilárdság (MPA) | Tipikus alkalmazások |
|---|---|---|---|
| ASTM A216 WCB | 0.17% maximum | 415–485 | Szelepek, szivattyúk, karimák, általános nyomás alatti alkalmazások |
| ASTM A352 LCB | 0.20% maximum | 485–620 | Alacsony hőmérsékletű nyomású rendszerek |
| ASTM A105 | 0.35% maximum | 485–655 | Kovácsolt karimák, szerelvények, nyomó edények |
| Astm aisi 1020 | 0.18–0,23% | 395–510 | Gép alkatrészek, tengelyek, autóipari alkatrészek |
| Astm aisi 1030 | 0.28–0,34% | 450–600 | Szerkezeti rudak, sínlemezek, főtengelyek |
| Astm aisi 1045 | 0.43–0,50% | 570–750 | Fogaskerék, tengelyek, csavaroz, főtengelyek |
| Astm aisi 1055 | 0.50–0,60% | 610–830 | Lánckerék, perselyek, kéziszerszámok |
| Astm aisi 1080 | 0.75–0,88% | 720–880 | Rugó, pengék, kopásálló alkatrészek |
| A C22 (1.0402) | ~0,22% | 400–500 | Autóipari kovácsolás, építőipari berendezések |
| HU C45 (1.0503) | ~0,45% | 570–800 | Tengelyek, orsók, bütykök |
| DIN GS-C25 | ~0,25% | 450–600 | Általános műszaki alkatrészek |
| CSAK S25C | ~0,25% | 440–580 | Kovácsoltvas, karok, kapcsolatokat |
| HE S45C | ~0,45% | 570–800 | Sebességváltó alkatrészek, fogaskerék |
| Gb 25# | ~0,25% | 450–600 | Mezőgazdasági gépek, autóipari alkatrészek |
| Gb 45# | ~0,45% | 570–750 | Nagy szilárdságú szerkezeti részek |
10. Következtetés
A szénacél befektetési öntés hidak művészi és magas hőmérsékletű kohászat, kombinált alkatrészek szállítása összetett geometria, szoros tolerancia, és robusztus mechanikai teljesítmény.
Míg a magas szerszámköltségek és a folyamatérzékenység kihívást jelent, a héjanyagok és a digitális felügyelet fejlődése csökkenti az átfutási időt és a hibákat.
A megfelelő acélminőség kiválasztásával, kapu- és héjrendszerek optimalizálása, és megfelelő hőkezelések alkalmazása,
A gyártók a befektetési öntvényt a legkeményebb energiaigények kielégítésére fordíthatják, gépek, és a szállítás.
EZ Technológia egy kiemelkedő kínai gyártó, amely szénacél befektetési öntésre szakosodott, átfogó fémmegmunkálási megoldásokat kínál a különféle ipari alkalmazásokhoz.
Több mint két évtizedes tapasztalattal, EZ megbízható partnerré vált a nagy pontosságot kereső ügyfelek számára, egyedi öntött alkatrészek.
GYIK
Melyek a szénacél befektetési öntéssel elérhető tipikus tűréshatárok??
A befektetési öntés általában eléri a mérettűrést ±0,10 mm kisméretű elemekhez és ig ±0,5 mm a nagyobb funkciókhoz, az összetevő bonyolultságától és méretétől függően.
Milyen erősek a szénacél befektetési öntvények?
A minőségtől és a hőkezeléstől függően, szakítószilárdsága tól 400 MPa vége 900 MPA. A szénacélok edzettek a kopásállóság és a kifáradási élettartam javítása érdekében.
Az öntés után hőkezelés szükséges?
Igen, a legtöbb esetben. A hőkezelések, mint pl normalizálva, lágyítás, vagy oltás és temperálás A mechanikai tulajdonságok javítására és a belső feszültségek enyhítésére alkalmazzák.
Melyek a befektetési célú szénacél felületkezelési szintjei??
A befektetési öntéssel felületkezelés érhető el Ra 3,2–6,3 µm, lényegesen simább, mint a homoköntés, és gyakran további megmunkálás nélkül is elfogadható.
Összetett geometriák és belső jellemzők önthetők?
Igen. A befektetési öntés lehetővé teszi hálózat közeli alakja bonyolult geometriák előállítása, beleértve aláhúzások, finom részletek, és vékony falak— gyakran szükségtelenné teszi a hegesztést vagy az összeszerelést.



