1. Podsumowanie wykonawcze
316Ti to austenityczna stal nierdzewna oparta na serii 300 (316) chemia z celowym dodatkiem tytan do stabilizacji węgla.
Tytan wiąże węgiel w postaci stabilnych węglików tytanu, zapobieganie wytrącaniu się węglika chromu na granicach ziaren, gdy stop jest wystawiony na działanie temperatur w zakresie uczulającym.
Rezultatem jest stop o odporności na korozję ok 316 plus poprawiona odporność na korozję międzykrystaliczną po wystawieniu na działanie wysokiej temperatury.
316Ti jest powszechnie określana dla komponentów, które muszą działać lub są produkowane w ~425–900 °C okno temperaturowe (zespoły spawane, elementy roślin narażone na działanie ciepła) gdzie same gatunki niskoemisyjne mogą być niewystarczające.
2. Co jest 316Stal nierdzewna Ti?
316Ti jest stabilizowany tytanem, Austenit zawierający molibden stal nierdzewna opracowany w celu zwiększenia odporności na korozję międzykrystaliczną po spawaniu lub długotrwałej ekspozycji na podwyższone temperatury.
Dodając tytan w kontrolowanych proporcjach, węgiel jest preferencyjnie wiązany w postaci stabilnych węglików tytanu, a nie węglików chromu.
Ten mechanizm stabilizacji chroni chrom na granicach ziaren i znacznie zmniejsza ryzyko uczulenia w zakresie temperatur około 425–850 °C (800–1560°F).
W rezultacie, 316Ti jest szczególnie odpowiedni do elementów, które będą spawane i oddawane do użytku bez wyżarzania po spawaniu, lub do zastosowań obejmujących cykliczną lub trwałą ekspozycję termiczną.
Łączy w sobie konwencjonalną odporność na korozję chlorkową 316 stal nierdzewna o zwiększonej stabilności strukturalnej w podwyższonych temperaturach. Typowe identyfikatory międzynarodowe obejmują US S31635 I W 1.4571.

Oznaczenia standardowe & Globalne odpowiedniki
| Region / System standardowy | Oznaczenie równoważne |
| NAS (USA) | S31635 |
| W / Z (Europa) | 1.4571 |
| Nazwa materiału DIN | X6crnimoti17-12-2 |
| ASTM / AISI | 316Z |
| ON (Japonia) | SUS316TI |
| GB (Chiny) | 06Cr17ni12mo2ti |
| ISO / Międzynarodowy | Zwykle odwołuje się do W 1.4571 rodzina |
| Numer materiału | W.Nr. 1.4571 |
Kluczowe warianty i powiązane stopnie
- 316Z (US S31635 / W 1.4571)
Forma stabilizowana tytanem 316 stal nierdzewna, przeznaczony do konstrukcji spawanych lub elementów narażonych na działanie temperatur pośrednich i podwyższonych, gdzie krytyczna jest odporność na uczulenia. - 316 (US S31600 / W 1.4401)
Podstawowy gatunek stopu molibdenu bez stabilizacji. Odpowiedni, gdy możliwa jest obróbka cieplna po spawaniu lub gdy ekspozycja termiczna jest ograniczona. - 316L (US S31603 / W 1.4404)
Niskoemisyjna alternatywa zmniejszająca ryzyko uczulenia poprzez kontrolę emisji dwutlenku węgla, a nie stabilizację. Powszechnie stosowane w zbiornikach ciśnieniowych, rurociąg, i sprzęt farmaceutyczny. - 321 (W 1.4541)
Stop stabilizowany tytanem na bazie 304 chemia stali nierdzewnej. Stosowany, gdy molibden nie jest wymagany, ale nadal konieczna jest stabilizacja. - 347 (Stal nierdzewna stabilizowana Nb)
Wykorzystuje niob zamiast tytanu do stabilizacji węglika. Zapewnia podobną odporność na korozję międzykrystaliczną, często preferowane w niektórych przepisach dotyczących urządzeń ciśnieniowych wysokotemperaturowych. - 316H / 316LN
Warianty zoptymalizowane pod kątem wytrzymałości w wyższych temperaturach (316H) lub zwiększona zawartość azotu (316LN). Gatunki te poprawiają właściwości mechaniczne, ale nie zastępują stabilizacji tytanem.
3. Typowy skład chemiczny stali nierdzewnej 316Ti
Wartości są reprezentatywnymi zakresami technicznymi dla obróbki plastycznej, materiał wyżarzany rozpuszczająco (US S31635 / W 1.4571 rodzina).
| Element | Typowy zakres (% wag.) — przedstawiciel | Metalurgiczny / rolę funkcjonalną |
| C (Węgiel) | 0.02 – 0.08 (maks. ~0,08) | Wkład siłowy; wyższe C zwiększa tendencję do tworzenia węglików chromu (uczulenie). W 316Ti, C jest celowo obecny, ale kontrolowany, aby Ti mógł tworzyć stabilny TiC. |
| Kr (Chrom) | 16.0 – 18.5 | Podstawowy materiał tworzący warstwę pasywną (Cr₂o₃) — klucz do ogólnej odporności na korozję i ochrony przed utlenianiem. |
| W (Nikiel) | 10.0 – 14.0 | Stabilizator austenitowy — zapewnia wytrzymałość, plastyczność i odporność na korozję; pomaga w rozpuszczaniu Mo i Cr. |
Pon (Molibden) |
2.0 – 3.0 | Zwiększa odporność na korozję wżerową i szczelinową w środowiskach zawierających chlorki (zwiększa miejscową odporność na korozję). |
| Z (Tytan) | 0.30 – 0.80 (typowy ≈ 0,4–0,7) | Stabilizator — wiąże węgiel w formie TiC/Ti(C,N), zapobieganie wytrącaniu się węglika chromu na granicach ziaren podczas ekspozycji termicznej (zapobiega uczuleniom / korozja międzykrystaliczna). |
| Mn (Mangan) | 0.5 – 2.0 | Odtleniacz i drobny stabilizator austenitu; pomaga kontrolować podatność na obróbkę na gorąco i praktykę odtleniania. |
| I (Krzem) | 0.1 – 1.0 | Deoksyzator; małe ilości poprawiają wytrzymałość i odporność na utlenianie, ale są utrzymywane na niskim poziomie, aby uniknąć szkodliwych faz. |
P (Fosfor) |
≤ 0.04 – 0.045 (namierzać) | Zanieczyszczenie; utrzymywany na niskim poziomie, ponieważ P zmniejsza wytrzymałość i odporność na korozję. |
| S (Siarka) | ≤ 0.02 – 0.03 (namierzać) | Zanieczyszczenie; preferowany niski poziom (wyższe S poprawia swobodną obróbkę, ale szkodzi korozji/plastyczności). |
| N (Azot) | namierzać - 0.11 (często ≤0,11) | Wzmacniacz i niewielki wkład w odporność na wżery, jeśli występuje; nadmiar N może wpływać na spawalność. |
| Fe (Żelazo) | Balansować (~reszta) | Element macierzy; niesie strukturę austenityczną w połączeniu z Ni. |
4. Mikrostruktura i zachowanie metalurgiczne
- Matryca austenityczna (γ-Fe): stabilny w temperaturze pokojowej dzięki Ni. Mikrostruktura jest plastyczna, niemagnetyczne (w stanie wyżarzonym) i hartowanie.
- Mechanizm stabilizacyjny: Ti reaguje tworząc węgliki tytanu (Tik) lub węglikoazotki, które usuwają C z matrycy i zapobiegają wytrącaniu Cr₂₃C₆ na granicach ziaren podczas ekspozycji w ~425–900 °C.
- Okno i granice uczulenia: nawet z Ti, wyjątkowo długa ekspozycja w zakresie uczuleń lub niewłaściwe Ti:Stosunek C może nadal umożliwiać tworzenie się węglika chromu lub innych związków międzymetalicznych. Niezbędne są prawidłowe praktyki topienia i kontrola obróbki cieplnej.
- Fazy międzymetaliczne: długotrwałe narażenie w pewnych zakresach pośrednich (zwłaszcza 600–900 °C) może zachęcić Sigmę (A) lub chi (H) tworzenie fazy w gatunkach austenitycznych wzbogaconych w Mo/Cr;
316Ti nie jest odporny — projektanci muszą unikać długotrwałego przebywania w tych zakresach lub wybierać stale stabilizowane o kontrolowanym składzie i historii termomechanicznej. - Opady po nabożeństwie: W stopach stabilizowanych Ti mogą wytrącać się drobne osady bogate w Ti; są one łagodne lub korzystne w porównaniu z węglikami Cr, ponieważ nie wyczerpują Cr na granicach ziaren.
5. Właściwości mechaniczne — stal nierdzewna 316Ti
Poniższe liczby są przedstawiciel wartości dla kutego stali 316Ti dostarczone w wyżarzane w roztworze / wyżarzane stan.
Rzeczywiste wartości zależą od postaci produktu (arkusz, płyta, rura, bar), grubość, przetwarzanie dostawcy i partia ciepła.
| Nieruchomość | Wartość reprezentatywna (wyżarzane w roztworze) | Praktyczne notatki |
| 0.2% dowód (dawać) wytrzymałość, RP0.2 | ~170 – 260 MPa (≈ 25 – 38 ksi) | Typowy cienki arkusz w kierunku dolnego końca (≈170–200 MPa); cięższe sekcje mogą wykazywać tendencję wzrostową. Użyj wartości MTR do projektowania. |
| Wytrzymałość na rozciąganie (Rm / UTS) | ~480 – 650 MPa (≈ 70 – 94 ksi) | Zależne od produktu; praca na zimno znacznie zwiększa UTS. |
| Wydłużenie w przerwie (A, %) — egzemplarz standardowy | ≈ 40 – 60 % | Wysoka ciągliwość w stanie wyżarzonym; wydłużenie spada przy pracy na zimno. |
| Twardość (Brinell / Rockwella B) | ~120 – 220 HB (≈ ~60 – 95 HRB) | Typowa twardość po wyżarzaniu ~120–160 HB; materiał obrabiany na zimno/utwardzany może być znacznie twardszy. |
| Moduł sprężystości, mi | ≈ 193 – 200 GPa (≈ 28,000 – 29,000 ksi) | Używać 193 GPa do obliczeń sztywności, chyba że dane dostawcy wskazują inaczej. |
Moduł ścinania, G |
≈ 74 – 79 GPa | Do obliczeń skręcania użyj ~77 GPa. |
| współczynnik Poissona, N | ≈ 0.27 – 0.30 | Używać 0.29 jako wygodna wartość projektowa. |
| Gęstość | ≈ 7.98 – 8.05 g·cm⁻³ (≈ 7,980 – 8,050 kg·m⁻³) | Stosowany do obliczeń masy i bezwładności. |
| Wpływ Charpy’ego (pokój T) | Dobra wytrzymałość; typowy CVN ≥ 20–40 J | Struktura austenityczna zachowuje wytrzymałość w niskiej temperaturze; podać CVN, jeśli pęknięcie jest krytyczne. |
| Zmęczenie (Wskazówki S–N) | Wytrzymałość dla gładki okazy ≈ 0.3–0,5 × Rm (bardzo zależy od powierzchni, oznacza stres, spoiny) | W przypadku komponentów użyj krzywych S–N na poziomie komponentu lub danych dotyczących zmęczenia dostawcy; W życiu dominują palce spawalnicze i wady powierzchniowe. |
6. Fizyczny & właściwości termiczne i zachowanie w wysokich temperaturach
- Przewodność cieplna: stosunkowo niski (≈ 14–16 W·m⁻¹·K⁻¹ przy 20 °C).
- Współczynnik rozszerzalności cieplnej: ~16–17 ×10⁻⁶ K⁻¹ (20–100 ° C.) — wyższe niż stale ferrytyczne.
- Zakres topnienia: podobne do 316 (solidus ~1375°C).
- Okno temperatury serwisowej: 316Ti jest wybrany specjalnie dla ekspozycja na temperaturę pośrednią (ok. 400–900 ° C.) gdzie stabilizacja zapobiega atakowi międzykrystalicznemu.
Jednakże, długotrwałe narażenie w oknie 600–900 °C może spowodować powstanie fazy sigma i zmniejszenie twardości – należy unikać ciągłego narażenia na te temperatury, chyba że dane metalurgiczne potwierdzą bezpieczeństwo. - Skradać się: do długotrwałych obciążeń w wysokiej temperaturze, 316Ti nie jest stopem odpornym na pełzanie; używaj gatunków wysokotemperaturowych (np., 316H, 309/310, lub stopy niklu).
7. Zachowanie korozyjne — mocne strony i ograniczenia

Mocne strony
- Odporność na korozję międzykrystaliczną po ekspozycji termicznej w zakresie uczuleń, pod warunkiem, że Ti:C i Ti:dostępne współczynniki C i obróbka cieplna są prawidłowe.
- Dobra ogólna odporność na korozję w mediach utleniających i wielu redukujących; Mo zapewnia odporność na wżery/szczeliny podobną do 316.
- Preferowany do konstrukcji spawanych w których występuje okresowa praca w wysokiej temperaturze lub gdy wyżarzanie po spawaniu jest niepraktyczne.
Ograniczenia
- Wżery & korozja szczelinowa w środowiskach o wysokiej zawartości chlorków: 316Ti ma podobną odporność na wżery 316; w przypadku pracy w trudnych warunkach z wodą morską lub ciepłymi chlorkami należy rozważyć stopy duplex lub stopy o wyższej zawartości PREN.
- Chlorek SCC: nie jest odporny — SCC może występować w chlorkach + stres na rozciąganie + środowiska temperaturowe; Tam, gdzie ryzyko SCC jest wysokie, mogą być wymagane stopy duplex lub superaustenityki.
- Faza sigma i związki międzymetaliczne: długi czas przebywania w pewnych wysokich temperaturach może powodować fazy kruche niezależne od stabilizacji Ti — zaprojektuj tak, aby uniknąć historii termicznej lub testu.
- Zanieczyszczenia przemysłowe: jak wszystkie stale nierdzewne, Agresywne chemikalia (silne kwasy, chlorowane rozpuszczalniki w wysokiej T) może zaatakować; przeprowadzić kontrolę zgodności.
8. Przetwarzanie & Charakterystyka produkcyjna
316Mikrostruktura austenityczna Ti + Wytrącenia TiC umożliwiają doskonałą przetwarzalność, z drobnymi poprawkami niezbędnymi do uzyskania efektów tytanu:
Wydajność spawania (Kluczowa zaleta)
316Ti zachowuje doskonałą spawalność, kompatybilny z GMAW (JA), GTAW (TIG), SMAW (stick), i FCAW – z zasadniczą zaletą braku obróbki cieplnej po spawaniu (PWHT) wymagane dla odporności IGC:
- Rozgrzewanie: Nie wymagane dla profili o grubości ≤25 mm; sekcje >25 mm można podgrzać do 80–150°C, aby zmniejszyć ryzyko pękania HAZ.
- Materiały spawalnicze: Użyj ER316Ti (GTAW/GMAW) lub E316Ti-16 (SMAW) aby dopasować zawartość tytanu i zapewnić stabilizację metalu spoiny.
- PWHT: Opcjonalne wyżarzanie odprężające (600–650°C przez 1–2 godziny) do elementów grubościennych, ale nie jest to obowiązkowe ze względu na odporność na korozję (inaczej 316, co wymaga PWHT do ochrony IGC po spawaniu).
- Wydajność złącza spawanego: Wytrzymałość na rozciąganie ≥460 MPa, wydłużenie ≥35%, i przechodzi test ASTM A262 IGC – odporność na korozję metalu spoiny odpowiada metalowi nieszlachetnemu.
Tworzenie się & Produkcja
- Formowanie na zimno: Doskonała ciągliwość umożliwia głębokie tłoczenie, pochylenie się, i toczenie. Minimalny promień zgięcia: 1× grubość do gięcia na zimno (Grubość ≤12 mm), tak samo jak 316L – wydzielenia TiC nie pogarszają odkształcalności.
- Formowanie na gorąco: Wykonywane w temperaturze 1100–1250°C, następnie hartowanie w wodzie w celu zachowania mikrostruktury austenitycznej i rozkładu TiC. Unika zakresu temperatur 450–900°C podczas chłodzenia, aby zapobiec przypadkowemu uczuleniu.
- Obróbka: Umiarkowana obrabialność (oceniane na 55–60% vs. AISI 1018 stal) – Wydzielenia TiC są twardsze niż austenit, powodując nieco większe zużycie narzędzia niż 316L.
Zalecana prędkość skrawania: 90–140 m/l (Narzędzia do węglików) z płynem chłodzącym, aby zmniejszyć gromadzenie się ciepła.
Obróbka cieplna
- Wyżarzanie rozwiązania: Podstawowa obróbka cieplna (1050–1150 ° C., przytrzymaj 30–60 minut, Gaszenie wody) – rozpuszcza pozostałości węglików (jeśli w ogóle), rafinuje ziarna, i zapewnia równomierny rozkład TiC. Ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji odporności na korozję i wytrzymałości.
- Wykorzystanie ulgi stresowej: 600–650°C przez 1–2 godziny, chłodzenie powietrzem – zmniejsza naprężenia szczątkowe o 60–70% bez wpływu na stabilność TiC i odporność na korozję.
- Unikaj nadmiernego wyżarzania: Temperatury >1200°C może powodować zgrubienie TiC i wzrost ziaren, zmniejszenie wytrzymałości wysokotemperaturowej – ograniczyć temperaturę wyżarzania rozpuszczającego do ≤1150°C.
Obróbka powierzchniowa
- Marynowanie & pasywacja: Obróbka poprodukcyjna (ASTM A380) do usuwania kamienia tlenkowego i przywracania warstwy pasywnej Cr₂O₃ – wydzielenia TiC nie zakłócają pasywacji.
- Polerowanie: Uzyskuje wykończenie powierzchni w zakresie Ra 0,02–6,3 μm. Mechaniczne lub elektropolerowanie poprawia higienę i odporność na korozję, nadaje się do zastosowań medycznych i spożywczych.
- Powłoka: Rzadko wymagane ze względu na naturalną odporność na korozję; w środowiskach o ekstremalnie dużej zawartości chlorków można zastosować powłokę cynkową lub epoksydową (np., morskie platformy przybrzeżne).
9. Typowe zastosowania stali nierdzewnej 316Ti
316Unikalna kombinacja stabilności w wysokiej temperaturze Ti, Opór IGC, i odporność na korozję sprawia, że idealnie nadaje się do wymagających środowisk, w których stosuje się stal 316L lub 316 może się nie udać:

Chemiczny & Przemysł petrochemiczny (35% Popytu)
- Podstawowe aplikacje: Wysokotemperaturowe reaktory chemiczne, wymienniki ciepła, Kolumny destylacyjne, oraz rurociągi do transportu chlorków, kwasy, i rozpuszczalniki organiczne.
- Kluczowa zaleta: Odporny na IGC podczas wielokrotnego spawania (np., naprawy konserwacyjne) i działanie w wysokiej temperaturze (do 850°C) – stosowany w krakersach etylenu i instalacjach kwasu siarkowego.
Lotnictwo
- Podstawowe aplikacje: Układy wydechowe samolotów, Składniki turbiny, i części silników rakietowych.
- Kluczowa zaleta: Odporność na utlenianie w wysokiej temperaturze (≤900°C) i właściwości niemagnetyczne – kompatybilne z awioniką i systemami radarowymi.
Energia Jądrowa
- Podstawowe aplikacje: Elementy układu chłodzenia reaktora jądrowego, generatory pary, i okładzina paliwowa (nieradioaktywne części konstrukcyjne).
- Kluczowa zaleta: Odporność IGC w wysokiej temperaturze, woda pod wysokim ciśnieniem (280°C, 15 MPa) i zgodność z normami bezpieczeństwa jądrowego (np., ASME III III).
Produkcja pieców wysokotemperaturowych
- Podstawowe aplikacje: Wkładki do pieców, Rury promieniowe, i elementy grzejne do pieców przemysłowych (obróbka cieplna, spiekanie).
- Kluczowa zaleta: Zachowuje wytrzymałość i odporność na korozję w temperaturze 800–900°C, o żywotności 2–3 razy dłuższej niż 316L przy ciągłej pracy w wysokiej temperaturze.
Medyczny & Przemysł farmaceutyczny
- Podstawowe aplikacje: Wyroby medyczne nadające się do sterylizacji, Sprzęt do przetwarzania farmaceutycznego, i komponenty pomieszczeń czystych.
- Kluczowa zaleta: Odporność na IGC po wielokrotnym sterylizacji w autoklawie (121°C, 15 psi) i zgodność z FDA 21 Część CFR 177 – brak ryzyka zanieczyszczeń wywołanych korozją.
Morski & Przemysł morski
- Podstawowe aplikacje: Orurowanie platformy morskiej, instalacje odsalania wody morskiej, i elementy podmorskie.
- Kluczowa zaleta: Odporny na korozję powodowaną przez wodę morską i SCC, zgodność z normą NACE MR0175 dotyczącą usług kwaśnych (Płyny ze studni zawierające H₂S).
10. Zalety & Ograniczenia
Podstawowe zalety stali nierdzewnej 316Ti
- Doskonała odporność IGC: Stabilizacja tytanem eliminuje wytrącanie się Cr₂₃C₆, co czyni go idealnym rozwiązaniem do spawania w wysokiej temperaturze lub przy powtarzalnym spawaniu – przewyższa 316L/316H.
- Zwiększona wydajność w wysokich temperaturach: Zachowuje siłę, wytrzymałość, i odporność na utlenianie do 900°C, 50–100°C wyższa niż 316L.
- Doskonała spawalność: Brak obowiązkowego PWHT w celu zapewnienia odporności na korozję, zmniejszenie kosztów produkcji i czasu realizacji.
- Szeroki odporność na korozję: Dziedziczy odporność 316 na chlorki, kwasy, i kwaśna obsługa, z rozszerzonymi limitami temperatur w celu zapewnienia zgodności z NACE.
- Udoskonalenie ziarna: Wytrącenia TiC hamują wzrost ziaren, poprawę właściwości mechanicznych i stabilności wymiarowej.
Kluczowe ograniczenia stali nierdzewnej 316Ti
- Wyższy koszt: 15–20% droższe od 316L (dzięki dodatkowi tytanu), rosnące koszty materiałów w przypadku zastosowań niekrytycznych na dużą skalę.
- Zmniejszona obrabialność: Wydzielenia TiC powodują większe zużycie narzędzi niż 316L, wymagające specjalistycznych narzędzi lub mniejszych prędkości skrawania – zwiększenie kosztów obróbki o ~10–15%.
- Ryzyko zgrubienia TiC: Długotrwałe narażenie na >900°C powoduje zgrubienie TiC, zmniejszenie wytrzymałości i twardości w wysokiej temperaturze.
- Ograniczona odporność na bardzo wysokie temperatury: Nie nadaje się do pracy ciągłej w temperaturze powyżej 900°C – należy stosować superaustenityczną stal nierdzewną (np., 254 My) lub stopy na bazie niklu (np., Inconel 600) Zamiast.
- Niższa wytrzymałość niż stale nierdzewne typu duplex: Wytrzymałość na rozciąganie (485–590 MPa) jest niższa niż gatunki duplex (np., 2205: 600–800 MPa), wymagające grubszych przekrojów dla obciążeń konstrukcyjnych.
11. Analiza porównawcza — 316Ti vs 316L vs 321 w porównaniu z dupleksem 2205
| Aspekt | 316Z (ustabilizowany) | 316L (Niski węgiel) | 321 (Stabilizowany, 304 rodzina) | Dupleks 2205 (ferrytyczno-austenityczny) |
| Podstawowy cel | Stabilizacja tytanem zapobiegająca korozji międzykrystalicznej po ekspozycji termicznej lub spawaniu | Niska zawartość węgla, aby uniknąć uczulenia bez stabilizacji | Stabilizacja tytanowa dla 304 chemia – zapobiega uczuleniu w zespołach spawanych narażonych na działanie ciepła | Wyższa siła + doskonała odporność na korozję miejscową (wżery/SCC) |
| Typowe podkreślenia kompozycji | Cr ~16–18%; Przy ~ 10–14%; Pon. ~2–3%; ~0,3–0,8%; C do ~0,08% | Cr ~16–18%; Przy ~ 10–14%; Pon. ~2–3%; C ≤ 0.03% | Cr ~17–19%; Przy ~ 9–12%; Dodatek Ti ~0,3–0,7%; nie Mo (lub ślad) | Cr ~21–23%; Przy ~ 4–6,5%; Miesiąc ~3%; N ≈0,08–0,20% |
| Strategia stabilizacji | Wiąże C jako TiC → zapobiega tworzeniu się węglika Cr na granicach ziaren | Zredukuj C, aby zminimalizować wytrącanie się węglików | Ti wiąże C jako TiC w a 304 matryca | Inna metalurgia — nie jest wymagana stabilizacja węglika (Mikrostruktura dupleksu) |
Drewno (ok. odporność na wżery, równoważ.) |
~ 24–27 (zależy od Mo, N) | ~ 24–27 | ~ 18–20 (niższy — nie Mo) | ~ 35–40 (znacznie wyższa) |
| Przedstawiciel 0.2% dowód (RP0.2) | ~170–260 MPa | ~170–220 MPa | ~170–240 MPa | ~400–520 MPa |
| Reprezentatywny UTS (Rm) | ~480–650 MPa | ~485–620 MPa | ~480–620 MPa | ~620–880 MPa |
| Plastyczność / wytrzymałość | Wysoki (wyżarzany ~40–60% wydłużenia) | Wysoki (wyżarzane) | Wysoki (dobra wytrzymałość) | Dobra ciągliwość, ale mniejsze wydłużenie niż austenityki |
| Spawalność | Bardzo dobry; stabilizacja w wielu przypadkach zmniejsza potrzebę wyżarzania po spawaniu | Doskonały; niskie C powszechnie stosowane w zespołach spawanych | Bardzo dobry; przeznaczone do zastosowań, w których występuje spawanie i narażenie na ciepło | Spawalny, ale wymaga kwalifikowanych procedur kontroli równowagi ferryt/austenit i uniknięcia faz kruchych |
Odporność na korozję międzykrystaliczną po spawaniu |
Doskonałe, gdy Ti:Równowaga C i obróbka cieplna prawidłowe | Doskonały (Niski c), ale może być marginalne, jeśli wystąpi zanieczyszczenie węglem lub niewłaściwy wypełniacz | Doskonały (Stabilizacja Ti) | Nie dotyczy (różne tryby awarii) |
| Wżery / odporność na szczeliny w chlorkach | Dobry (Mo zapewnia miejscowy opór podobny do 316) | Dobry (podobny do 316Ti) | Umiarkowany (niższy — zazwyczaj mniej odpowiedni w środowisku bogatym w chlorki) | Doskonały (najlepiej nadaje się do wody morskiej/słonawej i agresywnych zastosowań chlorkowych) |
| Wrażliwość na chlorek SCC | Niższy niż nieustabilizowany 316; nadal możliwe przy dużym stresie + temperatura + chlorki | Niższy niż 304; może nadal powodować SCC w niesprzyjających warunkach | Podobny do 304 (stabilizacja rozwiązuje problem korozji międzykrystalicznej, nie SCC) | Bardzo niski — duplex jest znacznie bardziej odporny na działanie chlorków SCC |
Wysoka temperatura / wykorzystanie cykli termicznych |
Preferowany, gdy części poddawane są pośrednim cyklom termicznym i nie można ich wyżarzać rozpuszczająco | Dobre dla wielu zespołów spawanych, jeśli istnieje kontrola wyżarzania | Preferowany do części na bazie 304 narażonych na cykle cieplne | Ograniczone do długotrwałego pełzania przy wysokim T — stosowane bardziej ze względu na wytrzymałość i korozję niż do pełzania przy wysokim T |
| Typowe zastosowania | Spawane elementy roślinne narażone na cykle termiczne, elementy pieca, niektóre części ciśnieniowe | Zbiorniki ciśnieniowe, rurociąg, sprzęt spożywczy/farmaceutyczny, ogólna fabrykacja | Wydech samolotu, części narażone na działanie ciepła 304 system | Sprzęt offshore, Systemy wody morskiej, zakłady chemiczne wymagające dużej wytrzymałości i odporności na chlorki |
| Koszt względny & dostępność | Umiarkowany; powszechne na wielu rynkach | Umiarkowany; najpowszechniej zaopatrzony wariant | Umiarkowany; wspólne dla 304 korzysta rodzina | Wyższy koszt; wymagane specjalistyczne zapasy i wiedza fachowa w zakresie produkcji |
12. Wniosek
316Ti to pragmatyczny, stabilizowany wariant 316 rodzina, zaprojektowane tak, aby zachować odporność na korozję austenitycznej stali nierdzewnej w elementach spawanych i narażonych na działanie ciepła.
Kiedy zawartość tytanu i obróbka cieplna są odpowiednio kontrolowane, 316Ti zapobiega międzykrystalicznemu wyczerpywaniu się chromu i jest solidnym wyborem w przypadku spawanych elementów instalacji, zespoły narażone na działanie ciepła i środowiska o umiarkowanej zawartości chlorków, w których nie można zagwarantować wyżarzania po spawaniu.
Właściwe zaopatrzenie, Weryfikacja MTR, kontrola procesu spawania i okresowa kontrola są niezbędne, aby uświadomić sobie zalety stopu.
Często zadawane pytania
Jaka jest różnica między 316Ti a 316L?
316Ti jest stabilizowany tytanem (Ti dodany, tworząc TiC), podczas gdy 316L jest niskoemisyjny (L = niski C).
Obie drogi zmniejszają ryzyko uczulenia; 316Ti jest wybierany szczególnie wtedy, gdy elementy będą narażone na działanie temperatur pośrednich, a wyżarzanie po spawaniu jest niepraktyczne.
Czy tytan sprawia, że 316Ti jest bardziej odporny na korozję niż 316L??
Rolą tytanu jest zapobieganie korozji międzykrystalicznej po ekspozycji termicznej; 316Odporność Ti na wżery masowe jest podobna do 316/316L (W sumie Mo zapewnia porównywalną odporność na korozję miejscową).
Do trudniejszych środowisk chlorkowych, preferowane są stopy duplex lub stopy o wyższej zawartości PREN.
Czy potrzebuję różnych spoiw do spawania 316Ti??
Niekoniecznie – pasujące stopy wypełniające (np., ER316L/ER316Ti, jeśli są dostępne) są używane.
Upewnij się, że chemia wypełniacza i procedura spawania utrzymują stabilizację w SWC i metalu spoiny; w przypadku części krytycznych należy zapoznać się z przepisami spawalniczymi i wytycznymi metalurgicznymi.



