1. Вступ
Серед холоднодеформованих сталей, Інструментальна сталь A2 проти O1 займає провідні позиції в стандартах AISI/SAE та ASTM A681.
Хоча вони поділяють класифікацію як інструментальні сталі для холодної роботи, їхні різні механізми зміцнення — загартування на повітрі проти загартування в маслі — призводять до відмінної поведінки під час обробки, виконання, і придатність застосування.
Інструментальні сталі розроблені для стійкості до зношування, твердість, і стабільність розмірів - характеристики, важливі для різання, формування, і формування матеріалів у важких промислових умовах.
У цій статті представлено детальне порівняння інструментальних сталей A2 і O1,
досліджуючи їх склад, термічна обробка, механічні властивості, обробка, Корозійна стійкість, і випадки промислового використання, які допоможуть фахівцям зробити обґрунтований вибір матеріалів.
2. Що таке повітряна інструментальна сталь A2?
Інструментальна сталь A2 належить до групи A ASTM A681, отримує позначення «А» завдяки затвердінню в нерухомому повітрі, а не в олії чи воді.

Як а холоднооброблена сталь, він проходить усе формування та механічну обробку при температурі нижче температури рекристалізації, забезпечує винятковий контроль розмірів і обробку поверхні в порівнянні зі сплавами під гарячою обробкою.
Хімічний склад
| Елемент | Зміст (%) | Функціонування |
|---|---|---|
| Вуглець (C) | 0.95 - 1.05 | Забезпечує високу твердість і зносостійкість |
| Хром (Cr) | 4.75 - 5.50 | Сприяє міцності та стійкості до стирання |
| Молібден (Mo) | 0.90 - 1.20 | Підвищує температурну стійкість і в'язкість |
| Ванадій (V) | 0.25 - 0.40 | Уточнює розмір зерна та посилює вторинне затвердіння |
| Марганець (Мн) | 0.20 - 0.80 | Покращує міцність і загартовуваність |
| Кремнію (І) | 0.20 - 0.50 | Сприяє розкисленню і підвищує міцність |
Основні характеристики та переваги
- Механізм зміцнення повітрям: Після аустенізації при приблизно 1 020 ° C, А2 на повітрі перетворюється на мартенсит, уникнення серйозних температурних градієнтів і спотворень, які супроводжують загартування маслом або водою.
- Твердість: Правильно термічно оброблений А2 досягає 57–62 HRC, завдяки вмісту хрому, молібден, і легування ванадієм.
- Знос і міцність: Хоча йому не вистачає хрому, щоб вважати його нержавіючим (≥ 11 %),
А2 5 % Вміст Cr все ще створює міцну пасивну плівку для хороша стійкість до стирання і Вплив міцність. - Оброблюваність і утримання краю: В розпеченому стані, Машини формату A2 легко. Після затвердіння, він містить a різкий, міцний край, що робить його ідеальним для штампів, удари руками, і точні інструменти.
3. Що таке інструментальна сталь O1, що гартується в маслі?
Інструментальна сталь O1 відноситься до O-група стандарту ASTM A681, відрізняється своєю вимогою до гасіння в маслі розвинути повну твердість.

Як а холоднооброблена сталь, O1 піддається формуванню та механічній обробці нижче температури рекристалізації,
Але він покладається на швидке охолодження в маслі, щоб перетворити його мікроструктуру на зносостійку, стан високої твердості.
Хімічний склад
| Елемент | Зміст (%) | Функціонування |
|---|---|---|
| Вуглець (C) | 0.85 - 1.00 | Забезпечує твердість серцевини та зносостійкість |
| Марганець (Мн) | 1.00 - 1.40 | Підвищує міцність і міцність на розрив |
| Хром (Cr) | 0.40 - 0.60 | Покращує міцність і стійкість до стирання |
| Вольфрам (Ш) | 0.40 - 0.60 | Підвищує гарячу твердість і зносостійкість |
| Ванадій (V) | 0.10 - 0.30 | Покращує зернисту структуру та підтримує утворення карбіду |
| Кремнію (І) | 0.10 - 0.30 | Сприяє розкисленню та зміцнює сталеву матрицю |
Ключові властивості та переваги
- Висока твердість: O1 досягає 60–63 HRC після гасіння, що робить його ідеальним для інструментів, які потребують гостроти, довговічні кромки, такі як калібри, удари руками, та ножі для обробки дерева.
- Відмінна оброблюваність: У відпаленому стані, О1 забиває навколо 65% на графіках оброблюваності (з AISI 1112 як 100%), дозволяє пришвидшити чорнову обробку та зменшити витрати на інструмент.
- Жорсткий контроль розмірів (Малі розділи): Загартування в маслі забезпечує помірну швидкість охолодження, яка підходить для більш тонких компонентів (до 15 мм),
хоча більші секції ризикують утворити м’які плями або викривлення, якщо їх не рівномірно перемішати. - Економічна ефективність: Нижчий вміст сплаву означає вартість матеріалу приблизно $2– 3 долари за кілограм, плюс ефективна механічна обробка та проста термічна обробка.
4. Термічна обробка & Реакція загартовування
Термічна обробка визначає кінцеві властивості інструментальних сталей A2 і O1.
У цьому розділі, ми порівнюємо їхні рекомендовані термічні цикли, гасіння середовища, Загартовування, і режими відпустки для досягнення цільової твердості та в'язкості.

A2 Цикл повітряного загартування
- Аустенітизація
-
- Температура: 1 015–1 035 ° C
- Час утримання: 30– 45 хвилин
- На цьому діапазоні, A2 розчиняє карбіди сплаву та утворює однорідну аустенітну матрицю.
- Гасіння
-
- Середній: Нерухоме повітря при температурі навколишнього середовища
- Швидкість охолодження: Повільно, зменшення температурних градієнтів до 70 % порівняно з гасінням в маслі
- Як результат, А2 перетворюється на мартенсит з мінімальною напругою та деформацією.
- Загартовування
-
- Перша темп: 150–200 °C для зняття напруги
- Другий темп: 500–540 °C до індивідуальної твердості
- Результуюча твердість: 57–62 HRC (в залежності від температури і часу)
- Вторинне загартовування: Випадають в осад карбіди молібдену і ванадію, підвищення високотемпературної міцності.
O1 Цикл гартування маслом
- Аустенітизація
-
- Температура: 780–820 °C
- Час утримання: 20– 30 хвилин
- Ця нижча температура утримує більшу частку дрібних карбідів, сприяє зносостійкості.
- Гасіння
-
- Середній: Перемішане масло при 50–70 °C
- Швидкість охолодження: Приблизно 150 °C/с у мартенситному діапазоні
- Використання масла запобігає розтріскуванням і деформаціям, типовим для гартування водою, але створює більше навантаження, ніж повітряне охолодження.
- Загартовування
-
- Типова темп: 150–220 °C, одно- чи подвійний цикл
- Результуюча твердість: 60–63 HRC
- Нижчі температури відпуску зберігають максимальну твердість O1, але обмежують підвищення міцності.
Прогартовуваність і глибина прогартування
| Сталь | Глибина до 50 % Мартенсит | Твердість серцевини при 40 мм Глибина |
|---|---|---|
| A2 | ~40 мм | 55–58 HRC |
| O1 | ~12 мм | 45–48 HRC |
- Отже, A2 зберігає високу твердість глибоко в розрізі, тоді як O1 вимагає тонших поперечних перерізів або спеціальних пристосувань для гасіння, щоб уникнути м’яких серцевин.
- Більше, Механізм повітряного гасіння A2 знижує ризик розтріскування, що робить його придатним для великих штампів і пуансонів.
Рекомендовані режими гарту
- Для максимальної міцності (A2): Загартувати при 520–540 °С для 2 × 2 годинник, досягнення ~57 HRC з K_IC > 28 МПа·√м.
- Для максимальної твердості (O1): Гартують при 150–180 °С протягом 1 × 2 годинник, зберігаючи ~62 HRC, але з обмеженою міцністю ~18 МПа·√м.
- Альтернативно, подвійний характер при 200 °C може трохи підвищити міцність O1 за рахунок твердості 1–2 HRC.
5. Механічні властивості A2 проти. O1 Інструмент сталь
Високий вміст сплаву A2 покращує міцність і Опір зносу, що робить його менш схильним до відколів і тріщин під час високого навантаження або ударного середовища.
O1, хоча трохи важче, міняє міцність на стабільність країв, ідеально підходить для тонкого різання.
6. Обробка & Виготовлення
- Оцінки оброблюваності після відпалу:
-
- O1: ~65% (відносно SAE 1112)
- A2: ~50%
O1 легше піддавати механічній обробці та обробці перед затвердінням, що робить його придатним для додатків, де критично важлива швидка робота.
A2 потребує більш міцного інструменту через його вищу твердість і вміст сплаву.
EDM і буріння: Обидва матеріали добре реагують на електроемісійну обробку, але A2 виграє від більш стабільної обробки електроерозійною обробкою завдяки своїй більш тонкій твердосплавній структурі.
Зварюваність: O1 можна обережно зварювати, але попереднє нагрівання та термообробка після зварювання є важливими. A2, будучи більш легованим, представляє вищий ризик розтріскування, якщо не зняти напругу.
7. Розмірна стабільність & Спотворення
Загартування повітрям дає A2 явну перевагу в точності розмірів.
На відміну від О1, які можуть деформуватися або деформуватися під час швидкого охолодження масла, Повільна трансформація A2 забезпечує мінімальна зміна форми догартування.
Для інструментів з малим допуском, A2 зменшує потребу у вторинному шліфуванні та корекції.
8. Корозійна стійкість
Тоді як ні A2, ні O1 не є нержавіючої сталлю, А2 5% хром вміст забезпечує слабка стійкість до корозії, особливо в сухому або злегка вологому середовищі.
O1, з менш ніж 1% хром, є схильність до поверхневого окислення та іржі без захисних покриттів.
9. Типове застосування A2 проти. O1 Інструмент сталь
Вибір між шарнірами A2 і O1 для відповідності міцності кожної сталі конкретним завданням інструменту.

A2 Інструментальна сталь, що гартується повітрям
Завдяки високій міцності, Відмінна зносостійкість, і мінімальне спотворення, A2 перевершує:
- Штампи для заготовки та проколювання: A2 підтримує жорсткі допуски протягом тривалого виробництва (50 000+ удари) без частого перемелювання.
- Інструменти для формування та штампування: Його міцність витримує ударні навантаження до 1 200 MPA, ідеально підходить для операцій глибокої витяжки та згинання.
- Компоненти прогресивної матриці: Рівномірна твердість A2 до глибини 40 мм забезпечує послідовне пробивання отворів, обрізка, і формування в багатостанційних матрицях.
- Леза для холодного зрізу: З твердістю до 62 HRC і тонка дисперсія карбіду, A2 забезпечує чисті розрізи листового металу до 3 мм товщиною.
O1 Масляна інструментальна сталь
O1 поєднує гарну твердість із чудовою оброблюваністю, що робить його найкращим вибором для інструментів менших обсягів або прототипів:
- Ножі для різання та різання: O1 має гострий як бритва край (62–63 HRC) для таких завдань, як розрізання вінілу, папір, і гумові.
- Манометри та вимірювальні інструменти: Його добре оброблена поверхня та твердість гарантують точність у штекерах і штифтах, що йдуть/не йдуть.
- Малооб'ємні матриці: Малі штампи для штампування або формування (довжини пробігу < 10 000 удари) отримати вигоду від швидкого обороту O1 і нижчої вартості матеріалів.
- Леза для обробки дерева та шкіри: Майстри покладаються на O1 для стамесок, площинні лопаті, і шкіряні ножі, які потребують легкого заточування.
Таблиця порівняння програм
| Застосування | A2 Інструментальна сталь | O1 Інструмент сталь |
|---|---|---|
| Заглушка & Плашки для пірсингу | Високий об'єм (50 000+ удари), глибока протяжка, мінімальне спотворення | Не рекомендується — підвищений знос, soft core ризик |
| Формування & Інструменти для згинання | Пуансони глибокої витяжки, формування з високим навантаженням | Формування світла, прототип гине |
| Компоненти прогресивної матриці | Багатостанційні плашки, великі розділи | Невеликий, прості плашки |
| Різання & Леза для різання | Порізка товстого листа | Розрізання вінілу, папір, гумовий |
| Манометри & Шпильки | Витривалий при багаторазовому використанні | Прецизійні вимірювальні прилади, застосування з низьким рівнем зносу |
| Craft Blades (Дерево/шкіра) | Епізодичне використання — потребує перешліфування | Часта переточка, тонке утримання країв |
| Прототип проти. Виробництво | Найкраще підходить для виробництва > 20 000 штук | Найкраще підходить для прототипування та запуску < 10 000 штук |
10. Висновок
Інструментальна сталь A2 проти O1 представляє два перевірених рішення для холодних робіт, кожен з них адаптований до конкретних характеристик і економічних потреб.
Висока міцність A2, Опір зносу, і стабільність розмірів виправдовують його використання у вимогливих, операції великого обсягу.
Тим часом, O1 забезпечує виняткове утримання краю та оброблюваність за нижчою ціною, що робить його надійним вибором для простіших або малопродуктивних інструментів.
Хоча є деякі відмінності у фізичних властивостях цих двох сталей, як інструментальні сталі A2, так і O1 є доступними матеріалами, які підходять для багатьох тих самих застосувань.
Поширені запитання
Яка сталь має більш високу зносостійкість?
A2 забезпечує чудову зносостійкість завдяки високому вмісту хрому (4.75–5,50 %) і вміст ванадію, які утворюють штраф, рівномірно дисперговані карбіди.
O1, з меншим рівнем легування, забезпечує помірне зношування, але компенсує чудову різкість країв.
Яка інструментальна сталь забезпечує кращу стабільність розмірів?
Повітряне зміцнення A2 створює більш м'які температурні градієнти, зменшуючи спотворення до 70 % порівняно з гасінням масла O1.
Дизайнери віддають перевагу A2 для великих або складних штампів, які потребують жорстких допусків із мінімальними виправленнями після шліфування.
Як вони протистоять корозії?
A2 ~5 % вміст хрому забезпечує помірну корозійну стійкість, підходить для сухого або злегка вологого середовища.
O1, з під 1 % хром, вимагає захисних масел або покриттів для запобігання іржі на поверхні в більшості умов експлуатації.
Яка інструментальна сталь забезпечує кращі показники втоми?
A2 зазвичай демонструє межу втоми приблизно 45 % його граничної міцності на розрив, тоді як межа втоми O1 залишається приблизно 40 %.
У додатках із циклічним навантаженням, таких як штампування або холодне формування, A2 знижує ризик втомного руйнування на великих довжинах.



